7 maja 2018

Światowy Dzień Książki w Energetyku

Uczniowie klasy 2ct na lekcji języka polskiego 23.04.2018 uczcili Światowy Dzień Książki, interpretując najpiękniejsze strofy literatury romantycznej.

Z okazji tego Święta pracownia polonistyczna przypominała kawiarenkę poetycką. Uczniowie, racząc się herbatą i kawą (parzoną wg przepisu Mickiewicza), czytali najsłynniejsze fragmenty polskiej literatury romantycznej. Ducha komedii Fredry przywołali Jakub Skura i Radek Czarnota, interpretując scenę “Zemsty”.

Do Soplicowa i jego ,,pagórków leśnych i łąk zielonych” zaprosili nas Oskar Drewniak i Jakub Kołodziej. W samotnego Konrada z III cz. “Dziadów”, kochającego Ojczyznę : “Ja i Ojczyzna to jedno”; wcielił się Patryk Pomykała, żądając od Boga ,,rządu dusz”. Piękno i orientalizm ,,Stepów akermańskich przypomniał nam Damian Michalski. Widzenie księdza Piotra z jego słynnym hasłem  “Polska Chrystusem Narodów wygłosili Krzysztof Pietrucha i Jakub Jankowski. W nastrój nostalgii wprowadziła nas Andżelika Kida , interpretując hymn Słowackiego “Smutno mi Boże”. Uczniowie przywołali również fragmenty “Kordiana”, “Nie-Boskiej komedii”, II cz. “Dziadów”,

Najpiękniejszym strofom towarzyszyła najpiękniejsza muzyka, a serwował ją z niezwykłą pasją Jakub
Skura.

Gościem kawiarenki poetyckiej była pani Krystyna Trojnar – bibliotekarz szkolny, która robiąc zdjęcia, chwilę tę “ocaliła od zapomnienia”.