Kategoria: Po nowe umiejętności zawodowe i językowe w Saksonii

24 kwietnia 2018

Nasi uczniowie w Niemczech – cz.3 relacji

2 tydzień pobytu to kontynuowanie przez uczniów programu praktyki zawodowej.

Nasi uczniowie w swoim wolnym czasie mogą korzystać z różnych atrakcji jakie oferuje tutejszy ośrodek. Na terenie ośrodka funkcjonuje klub, gdzie młodzież ma okazję do zapoznania się z niemal wszystkimi uczestnikami innych projektów, stół do gry w bilarda, gry elektroniczne. Uczniowie mogą i również korzystają z boiska do gry w piłkę nożną, siatkową, badmintona. Nasi uczestnicy pomimo zmęczenia po codziennej pracy chętnie korzystają z tych możliwości.

Pozdrawiamy Wszystkich. Do zobaczenia

 Agnieszka M. i Andrzej K.

Galeria zdjęć >>

19 kwietnia 2018

Nasi uczniowie w Niemczech – cz.2 relacji

Podczas pierwszego weekendu w czasie pobytu na praktyce zawodowej w Schkeuditz, uczestniczyliśmy w dwudniowej wycieczce do Berlina.

Na dworcu Berlin Hauptbahnhof czekał na nas przewodnik – Polka mieszkająca od wielu lat w Niemczech – pani Ania. Najpierw zostaliśmy zakwaterowani w hostelu A&O (200 metrów od dworca), a potem rozpoczęliśmy zwiedzanie.

W ciągu tych dwóch dni zobaczyliśmy siedzibę kanclerza Niemiec, Bramę Brandenburską, pomnik Pomordowanych Żydów Europy, pamiątkowe pozostałości Muru Berlińskiego na Potsdamer Platz, jak również budynek Parlamentu Niemieckiego – Reichsstag. Sporo czasu poświęciliśmy na zwiedzanie jedynego w swoim rodzaju Muzeum Techniki.

Mieliśmy również okazję przechadzać się po głównej arterii wschodniego Berlina – Unter den Linden-Allee. Zwiedziliśmy Aleksanderplatz – najbardziej reprezentacyjny plac w centrum Berlina z Wieżą Telewizyjną, Czerwonym Ratuszem, Marienkirche (najstarszy kościół Berlina), urzekającą fontanną z pomnikiem Neptuna i innymi zabytkami. Byliśmy także zobaczyć zegar czasu światowego Urania. Na koniec pobytu w Berlinie, uczniowie mieli okazję oglądać, a nawet zasiąść w najnowszych modelach samochodów w Galerii Mercedes Benz.

Po Berlinie przemieszczaliśmy się korzystając z szybkiej kolei miejskiej sieci S-Bahn oraz z metra U-Bahn.

Pozdrawiamy Wszystkich. Do następnych informacji

Pozdrawiają Agnieszka M. i Andrzej K.

Galeria zdjęć >>

16 kwietnia 2018

Nasi uczniowie w Niemczech – cz.1 relacji

Już po raz drugi w ramach projektu ERASMUS+ “Po nowe umiejętności zawodowe i językowe w Saksonii”, wybrani uczniowie klas trzecich technikum (w zawodach technik elektryk, technik elektronik i technik informatyk), po przyjeździe do miejscowości Schkeuditz w Saksonii w Niemczech, rozpoczęli w dniu 09-04-2018 r. swoją praktykę zawodową.

Na praktyce elektroników przyjął Pan Olaf. Uczniowie w czasie swoich zajęć realizują temat dotyczący konstrukcji, budowy i funkcji drukarki trójwymiarowej. Elektrycy pod opieką Pana Arana Louisa wykonują na podstawie dokumentacji technicznej instalacje elektryczne w salach warsztatowych przystosowanych do takich prac. Natomiast grupa informatyków rozpoczęła swoje zajęcia w salach seminaryjnych firmy Vitalis w Lipsku pod okiem pana Martina.

Każdy kolejny dzień jest wypełniony codziennymi sprawami, wśród których najważniejsze są: praktyka zawodowa i program kulturowy.

W pierwszym tygodniu pobytu uczniowie i opiekunowie zwiedzali ciekawe miejsca Lipska, uczyliśmy się korzystać z komunikacji lokalnej – autobusów, kolejki i tramwajów. Aby skorzystać z atrakcji kulturowych jakie oferuje Lipsk (dawna stolica Saksonii), pojechaliśmy razem do miasta na spotkanie z przewodnikiem – panią Kasią, którą poznaliśmy w niedzielę. Zobaczyliśmy najciekawsze obiekty i zabytki Lipska w obrębie starego miasta, między innymi zabytkowe kamienice, Stary Ratusz (Altes Rathaus), Pasaż Specks Hof, Mädler Passage. Imponujący wielkością i nowoczesnością dworzec kolejowy (Hauptbahnhof – Promenaden). Oglądaliśmy również piękną panoramę Lipska z tarasu widokowego na szczycie wieżowca MDR. Zwiedziliśmy również dwa kościoły: kościół św. Mikołaja i kościół św. Tomasza (Thomaskirche) – tutaj przez długie lata pracował Jan Sebastian Bach jako kantor Chóru Św. Tomasza. W kościele znajduje się jego grób, a na placu kościelnym stoi pomnik kompozytora.

Pozdrawiamy całą szkołę. Do następnych informacji

Pani Agnieszka i Pan Andrzej

Galeria zdjęć >>

31 maja 2017

„Moja praktyka w Schkeuditz” – konkurs z nagrodami

Uczniów klas III -uczestników praktyk zawodowych  organizowanych w ramach programu ERASMUS+ pt.”Po nowe umiejętności zawodowe i językowe w Saksonii”  zapraszamy  do udziału w konkursie – „Moja praktyka w Schkeuditz”. Prace prosimy składać w biurze projektu – pokój 202 w terminie do 14 czerwca 2017r.

 

5 maja 2017

Nasi w Niemczech. Praktyki w ramach projektu: “Po nowe umiejętności zawodowe i językowe do Saksonii”

W dniach 22 kwietnia – 20 maja 2017 r. nasi uczniowie przebywają w Niemczech w ramach projektu “Po nowe umiejętności zawodowe i językowe do Saksonii” realizowanego w ramach programu Erasmus+.

Korzyści z udziału w projekcie:

 • zaliczenie obowiązkowych 4 tygodniowych praktyk przewidzianych w planie nauczania klas III
 • kurs języka niemieckiego
 • zdobycie nowych doświadczeń i doskonalenie posiadanych umiejętności zawodowych i językowych
 • poznanie tradycji i kultury Saksonii
 • uzyskanie certyfikatu Europass Mobilność, certyfikatu ECVET
 • wysokie kieszonkowe (ok. 1600 PLN)

Galeria zdjęć

Dzień 1-2


d12

Dzień 3-5

d35

Dzień 6-7

d67

Dzień 8 – 12

d812

 

27 października 2016

Rekrutacja na praktyki zawodowe w Niemczech

REKRUTACJA NA PRAKTYKI ZAWODOWE W NIEMCZECH

w ramach projektuPo nowe umiejętności zawodowe i językowe do Saksonii

Program Erasmus+

Zapraszamy uczniów klas trzecich technikum Zespołu Szkól Energetycznych w Rzeszowie do udziału w czterotygodniowych praktykach zawodowych w ramach projektu „Po nowe umiejętności zawodowe i językowe do Saksonii ” realizowanego w ramach  programu Erasmus+.

Projekt realizowany będzie  w dniach 22 kwietnia  –  20 maja 2017 r.

Korzyści z udziału w projekcie:

 • zaliczenie obowiązkowych 4 tygodniowych praktyk przewidzianych w planie nauczania klas III;
 • kurs języka niemieckiego;
 • zdobycie nowych doświadczeń i doskonalenie posiadanych umiejętności zawodowych i językowych;
 • poznanie  tradycji i kultury Saksonii;
 • uzyskanie certyfikatu Europass Mobilność, certyfikatu ECVET;
 • wysokie kieszonkowe (ok..1600 PLN);

Projekt w całości pokrywa następujące koszty:       

 • transportu z Rzeszowa do Schkeuditz  i z powrotem;
 • zakwaterowanie w bazie noclegowej VITALIS GmbH w  Schkeuditz (klub młodzieżowy, boiska do siatkówki i piłki nożnej, miejsce do grillowania;
 • wyżywienie w ośrodku zakwaterowania (śniadania i obiadokolacje);
 • wycieczki  do Berlina i Drezna i Lipska;
 • transport lokalny;
 • opiekę nauczycieli ze strony szkoły oraz organizacji VITALIS podczas podróży i na miejscu;
 • wyposażenie w niezbędne materiały i narzędzia do odbycia szkolenia(min. ubrania robocze, słowniki, nośniki pamięci itd.);
 • ubezpieczenie na czas podróży i pobytu;

Rekrutacja na praktyki  do Niemiec rozpocznie się 27 października 2016r. i potrwa do 10 listopada  2016r. do godz. 12:00.

 • Kryteria dostępu do udziału w projekcie >>>POBIERZ
 • Deklaracja, oświadczenie, kwestionariusz >>>POBIERZ
 • Regulamin rekrutacji >>>POBIERZ

EU flag-Erasmus+_vect_POS

6 czerwca 2016

Jedziemy do Saksonii !

Miło nam poinformować, że od przyszłego roku realizujemy projekt: “Po nowe umiejętności językowe do Saksonii”. 60 uczniów klas III w latach 2017-2018 wyjedzie na 4 tygodniowe praktyki do Niemiec. Uczniowie biorący udział w projekcie mają szansę zdobycia nowe doświadczenia zawodowe w dziedzinie: informatyki, elektryki i elektroniki. W czasie wolnym realizowany będzie cykl zajęć społeczno – kulturalnych przybliżających uczestnikom poznawanie niemieckiej kultury, tradycji, zwyczajów, zaplanowano m.in. wycieczki do Berlina i Drezna. Uczniowie będą mieli możliwość poznać także organizację pracę niemieckich firm np. BMW czy też Volkswagen-a. Wartość projektu około 140 000 euro.

niemcy2016