Kategoria: Akcje / wydarzenia kulturalne

22 listopada 2017

„Polecam ci tę książkę …” po raz kolejny

Podczas godziny wychowawczej 07.11.2017 w klasie III CT Kuba przedstawił realizację projektu edukacyjnego „Polecam ci tę książkę”. Jakub opowiedział o pierwszym tomie „Kikou Shoujo wa Kizutsukanai” (z ang. Unbreakable Machine Doll), który sam tłumaczył na język polski, a następnie wrzucał do Internetu, aby inni też mogli go przeczytać. Jest to powieść typu light novel, czyli książka skierowana do nastolatków i młodych dorosłych pisana łatwym i przyjemnym językiem. Uczeń opisał sposób tłumaczenia, jego trudności oraz problemy przy przekładzie na język polski.

Książka opowiada o perypetiach Raishina – młodego lalkarza czyli osoby wykorzystującej magiczną energię do sterowania automatami, maszynami konstruowanymi w różny sposób, czasami nawet przypominającymi ludzi.

Bohater razem z tytułową lalką Yayą wyruszają do akademii Mechanosztuki w Londynie,aby zwyciężyć w Mrocznej Uczcie i zdobyć tytuł Mędrca. Lecz przez pewne wydarzenia zostają wplątani w śledztwo dotyczące seryjnego mordercy Krwiożerczego Cukierka.

Nowelka bardzo przypadła mi do gustu ze względu na świat przedstawiony umieszczony w realiach steampunku i fantasy. Tłumaczenie jej było niezwykle czasochłonne, ale tak czy siak dobrze się przy tym bawiłem.
Jakub S.

 

12 listopada 2017

The Game & Photo Day Listopad’2017

W piątek odbyła się pierwsza impreza z cyklu „The Game & Photo Day” uczniowie mieli okazję zagrać w gry komputerowe indywidualne i drużynowe, zrobić sobie portretowe zdjęcie czy też wysłuchać wykładu naszego byłego ucznia Adama Rusina (obecnie PRz) na temat tworzenia gier w środowisku Construct 2. Dziękujemy za udział, dziękujemy za pomoc w organizacji.

Turniej FIFA
1 miejsce – Karol – 3CT,
2 miejsce – Kacper – 3d

Turniej Helikoptera
1 miejsce – Krzysztof – 2512 pkt.,
2 miejsce – Kacper – 2206 pkt.,
3 miejsce – Mikołaj – 1943 pkt.

Wkrótce wręczymy nagrody!

W innych rozgrywkach League of Legends, Helldivers, itd. graliśmy dla „fun-u”, nie prowadzono klasyfikacji.

Galeria 1

Galeria 2

7 listopada 2017

Pierwsze pieniądze na pomoc syryjskim dzieciom

Drodzy uczniowie, dzięki Wam, dzisiaj do Polskiej Akcji Humanitarnej wysłaliśmy pierwsze pieniądze na rzecz pomocy dzieciom syryjskim w obozach uchodźców. Mamy nadzieję, że 160 zł to dopiero początek, kolejna zbiórka pod koniec listopada.

2 listopada 2017

Rekolekcje dla maturzystów. „W poszukiwaniu męskiego serca”.

PROJEKT MĘSKIE SERCE

To był czas odkrywania w sobie męskiego serca, które zostało stworzone w nas
przez Boga w dzikiej przestrzeni poza rajem. Ja i moich 41 kolegów z klas
maturalnych Zespołu Szkół Energetycznych z Rzeszowa, uczestniczyliśmy w
trzydniowych rekolekcjach w Zaczerniu. Prowadził je ks. Piotr Gnat, który
przygotował idealny projekt dla chłopaków w moim wieku. Nie były to tylko
kazania, czy parę filmików. Ksiądz Piotr skłonił nas do wielu refleksji, również
dzięki prezentacji, zadaniom do wykonania czy pisaniu listu. Nie były to
standardowe szkolne rekolekcje, dzięki nim mogliśmy naprawdę odkryć żywego
Boga w sakramencie pokuty, Eucharystii czy wieczornej adoracji. Zobaczyliśmy,
że Kościół jest nadal atrakcyjny dla nas młodych mężczyzn. Bóg w nasze męskie
serce złożył trzy pragnienia. Jakie? Dowiesz się o tym na rekolekcjach, jeśli na
podobne pojedziesz. Nie pytaj czy warto, sam się o tym przekonasz. W
ćwiczeniach ducha pomagała siostra Ewa Bielecka i pan Andrzej Brud. Naszymi
opiekunami byli księża katecheci ks. Marek Turoń saletyn i ks. Marcin Dunaj.
Dziękujemy Bogu za ten wspaniały czas i szkoda tylko, że te parę dni minęło tak
szybko… Lecz ten czas na pewno zaprocentuje w nas w przyszłości.

uczeń Piotr Marzec

31 października 2017

Zapraszamy na The Game & Photo Day 11’2017

Na zgłoszenia 3 osobowych drużyn do turnieju Haxball-a czekamy do 9 listopada. Zgłoszenia prosimy wysłać na adres energetyk3@gmail.com.

Osoby, które chcą wziąć udział w turnieju GWINTa, także prosimy o przesłanie zgłoszeniowego maila na adres energetyk3@gmail.com.

W Turnieju Helikoptera może zagrać, każdy bez wcześniejszego zgłoszenia.

W pozostałych rozgrywkach – gramy dla zabawy – bez klasyfikacji –
ograniczeniem będą możliwości organizacyjne.

24 października 2017

Razem możemy więcej ! Działania integrujące.

Działanie integrujące młodzież odbyło się 11 października 2017 r w budynku szkolnym na ul. Wincentego Pola w jadalni, pozwoliło na dialog dwóch grup. Grupa uczniów z Gimnazjum pod opieką nauczyciela Wacława Myśliwca i grupa uczniów z kółka plastycznego z Zespołu Szkół Energetycznych pod opieka pani pedagog Iwony Zajchrowskiej, Andrzeja Rułki i Kamila Skrzypca zmagała się z doborem koloru i wizualnym odświeżeniem wyglądu jadalni szkolnej. Malowanie krzeseł i stolików we wcześniej przygotowane zestawy kolorystyczne czy realizacja pasów barwnych na bazie zaplanowanego wspólnego projektu aby stworzyć powiększenie optyczne sali przeznaczonej dla uczniów w celu spędzania przerw i spokojnego konsumowania pierwszego śniadania. Uczniowie z klasy Fototechnik również fotografowali reportażowo z pełnym zaangażowaniem – link do galerii zdjęć poniżej. W atmosferze twórczej, wesołej, energetyzującej zrealizowaliśmy wspólnie wystrój jadalni. Akcja integracyjna aktywnie pozwoliła na zapoznanie się i wymianę doświadczeń pedagogicznych.

19 października 2017

Pomóżmy syryjskim dzieciom kontynuować naukę.

W ostatnim tygodniu, każdego miesiąca Samorząd Szkolny będzie przeprowadzał „zbiórkę do puszki”. Zebrane pieniądze  będą przekazywane Polskiej Akcji Humanitarnej.

W tym roku szkolnym PAH pomaga  dzieciom uchodźców i uchodźczyń syryjskich w Turcji kontynuować edukację!

RAZEM MOŻEMY POMÓC !

Strona Polskiej Akcji Humanitarnej

 

19 października 2017

Nakręćmy się na pomaganie! Zbieramy nakrętki dla Hospicjum.

Po raz kolejny rozpoczynamy zbiórkę plastikowych nakrętek na rzecz Podkarpackiego Hospicjum.

Zebrany towar Hospicjum sprzedaje firmie recyklingowej, która zakrętki przerabia na surowiec wtórny (plastikowy granulat). Producent może przetworzyć wówczas zebrane odpady na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów.

Uzyskane w ten sposób pieniądze Podkarpackie Hospicjum przekazuje z kolei na leczenie – leki, opatrunki medyczne, rehabilitację dzieci lub sprzęt specjalistyczny dla podopiecznych naszej Fundacji.

Załóż w domu „nakrętkowy kącik” i je zbieraj! Większą ich ilość zapakuj do mocnego worka (reklamówki) i wrzuć do pojemnika umieszczonego w szkole. My zawieziemy worki do Hospicjum. 

Więcej a akcji można przeczytać na stronach Podkarpackiego Hospicjum:

Czekamy na siatki pełne nakrętek.

 

22 września 2017

Oddajemy krew! Ty też możesz pomóc!

W dniu 28.09.2017r. organizowana jest akcja krwiodastwa. Chętnych do oddania krwi prosimy o zgłaszanie się w Podkarpackiej Stacji Krwiodastwa i Krwiolecznictwa. Stacja znajduje się przy ulicy Wierzbowej (niedaleko tęczowego mostu). Prosimy przyjść na 7:00. Jest to wyjście indywidualne. Należy pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport). Uwaga! Legitymacja szkolna nie jest uznawana za dokument tożsamości. Przed wyjściem należy zjeść śniadanie. Więcej informacji: Damian Żmuda lub Krystyna Trojnar.

6 września 2017

Kiermasz podręczników używanych

Wszystkich, którzy chcą się pozbyć swoich książek z lat ubiegłych, prosimy przynieść je w czwartek i piątek.

Książki prosimy przynieść do sali 26.

Akcją zajmują się Panie Malicka i Mandzelowska.

Książki będą sprzedawane w poniedziałek i wtorek (11 i 12.09).

11 czerwca 2017

Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa rozpoczęliśmy od czytania fragmentów Księgi nad Księgami.  Inspiracją do lektury stał się Tydzień Biblijny i I Narodowe Czytanie Biblii. Nasze czytanie trwało przez cały miesiąc maj. Nauczyciele i uczniowie czytali przypowieści o Budowaniu domu na skale i na piasku, o Zaginionej owcy, o Synu marnotrawnym, ulubione fragmenty z Księgi psalmów,” Hymn o miłości” św. Pawła i inne. (więcej…)

24 października 2016

Tydzień Kodowania w Energetyku – CodeWeek 2016

Podobnie jak w roku poprzednim w ubiegłym tygodniu odbył się u nas Tydzień Kodowania – CodeWeek ‚2016. Inicjatywa ta ma za zadanie promować szeroko rozumiane programowanie wśród osób zainteresowanych informatyką ale nie tylko. (więcej…)

3 października 2016

Dzień Chłopaka w Energetyku

Po raz pierwszy od wielu lat w Naszej szkole, jest klasa gdzie jest więcej dziewczyn od chłopców. I właśnie w klasie 1ft (fototechnik) Dzień Chłopaka przybrał szczególnie uroczysty charakter, były słodkości, były zdjęcia … (więcej…)

15 czerwca 2016

„Jak nie czytam jak czytam”

W piątek (10.06) tuż przed godziną 10:00 Pan Dyrektor – przez szkolny radiowęzeł – dał hasło do rozpoczęcia akcji ”Jak nie czytam jak czytam”. Kto żyw we wszystkich salach lekcyjnych, pracowniach, na boisku szkolnym i siłowni porzucił naukę (mimo, że klasyfikacja i egzaminy zawodowe tuż, tuż) i zaczęło się… (więcej…)

28 stycznia 2016

Oddajemy Krew

Po raz drugi w tym roku szkolnym, mimo szalejących właśnie chorób, udało się Damianowi Żmudzie zachęcić kolegów do podzielenia się darem krwi. Do Centrum Krwiodawstwa udaliśmy się 27. 01. 2016 r. Tym razem przez „gęste sito” badań przeszło dziewięć osób – oddały prawie 4,5 l krwi. (więcej…)

3 listopada 2015

Pomagamy ! Kwesta Cmentarna

Kwesta cmentarna

Uczniowie naszej szkoły wraz z kolegami z innych szkół uczestniczyli jako wolontariusze w cmentarnej kweście w dniu Wszystkich Świętych. Kwestę organizuje Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta wspólnie z Caritas na rzecz ubogich i bezdomnych. (więcej…)