Kategoria: Akcje / wydarzenia kulturalne

28 marca 2019

Czerniakowe abecadło

Wydział Promocji Zdrowia Miasta Rzeszowa zachęca do zapoznania się z poniższymi materiałami i obejrzenia filmów.

15 marca 2019

Warsztaty fotograficzne “wyOBRAŹnia”

Warsztaty fotograficzne “wyOBRAŹnia” są jednym z wydarzeń towarzyszących projektowi Rzeszowskiego Inkubatora Kultury “Młodzież dla miasta”.

Zafascynowani fotografią uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie postanowili stworzyć dla mieszkańców Rzeszowa warsztaty, które mają na celu przybliżenie fotograficzne spojrzenie na otaczającą ich rzeczywistość.

Podczas trwania tego wydarzenia, które będzie mieć miejsce w dniach 16-17.03.2019 r. w godz. 10:00-16:00, zaplanowane są wielotematyczne warsztaty oraz wykłady dotyczące jednego z najpopularniejszych mediów wizualnych.

W przestrzeni pracowni Fototechnicznych Zespołu Szkół Energetycznych odbędą się m. in. zajęcia z portretu, fotografii reklamowej czy obróbki zdjęć cyfrowych.

Każdy uczestnik będzie mógł spróbować swoich sił w profesjonalnych warunkach studyjnych i sprawdzić się jako fotograf.

Harmonogram warsztatów:

10:00 – Rozpoczęcie, otwarcie stanowisk praktycznych.

10:15 – wykład “ Ekspozycja”

11:15 – wykład “ Budowa Aparatu”

12:00 – wykład “ Światło i Cień”

13:00 – wykład “wyOBRAŹnia”

14:00 – “Ekspozycja”

15:00 – “Budowa Aparatu”

15:40 – “Światło i Cień”

Warsztaty objęte są obowiązkową rezerwacją miejsc. Udział nie jest płatny. Zapisy dostępne są na stronie www.energetyk.ires.pl/warsztaty/ a także pod linkiem https://goo.gl/forms/1JwhhgSPeZl5gGGJ3.

Zapraszamy na nasze social media:
Facebook: Wyobraźnia https://goo.gl/Tu6nkj
Instagram: @fotoaktywni https://goo.gl/1MhwVD

7 marca 2019

Wywiad z rycerzem

W dniu 6 lutego 2019.r na lekcji języka polskiego w klasie 1ft miało miejsce nietypowe zdarzenie. Otóż  uczniowie tej klasy mogli być świadkami przybycia na lekcję …średniowiecznego rycerza.

W   jego rolę  wcielił się Jakub Tomaka – uczeń tej klasy. Przyniósł on zbroję rycerską, hełm oraz rękawice wykorzystywane do rekonstrukcji historycznych. Kuba  z chęcią przebrał się za średniowiecznego rycerza, pozował do zdjęć oraz pozwolił kolegom i koleżankom na obejrzenie, ubrań rycerskich”.  Zainspirowana rycerzem, postanowiłam przeprowadzić wywiad  z Kubą.  A oto i on  :

1.Skąd  wziął się pomysł Twojego uczestnictwa w rekonstrukcjach? Czy była to pasja przekazana z ojca na syna ?

J.T :  Zostałem zainspirowany przez ojca, to on wprowadził mnie w świat  średniowiecza , w świat ćwiczeń i przestawiania rekonstrukcji . Śmiało więc mogę powiedzieć ,że jak najbardziej  jest to pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie , z ojca na syna.

2.Jak ciężka jest zbroja rycerska? Można w niej normalnie funkcjonować?

J.T  : Waga zbroi rycerskiej jest różna. Rycerz  (w tej roli rekonstrukcjonista)  sam dobiera zbroję pod swoją budowę ciała tak ;aby mógł się w niej swobodnie przemieszczać na polu walki.

3.Jak długo trwają przygotowania do rekonstrukcji?

J.T :  Przygotowania do rekonstrukcji trwają dość długo , planowanie i zbieranie ekipy ,ćwiczenia ról, treningi sprawności fizycznej trwają  około 2 miesiące  przed jej premierą publiczną.

4.Czy takie przygotowania wymagały od Ciebie dużej sprawności fizycznej i siły?

J.T  : Tak owszem ,wymagały one ode mnie dużej sprawności fizycznej i siły ,często też uczyły mnie cierpliwości i pozwalały mi lepiej poznać samego siebie .Takie przygotowania w dużej mierze zależą tego,  czego dotyczy dana rekonstrukcja , zaangażowania w to innych osób ,innych rekonstruktorów.

5.Czego Twoim zdaniem uczą takie rekonstrukcje ?

J.T :  Takie rekonstrukcje uczą  osoby zaangażowane w nią ,rekonstruktorów, pracy  w grupie, odpowiedzialności nie tylko za siebie , a publiczności ,która z zachwytem nas ogląda pokazują życie ludzi z średniowiecza ,ideały rycerskie czy też walki, o których współcześni ludzie nie mają zbytnio pojęcia.

6. Która z nich była dla Ciebie najważniejsza? Opowiedz mi o niej.

J.T :  Każda z rekonstrukcji, w których brałem udział  miała coś w sobie, czegoś mnie nauczyła, dlatego też nie potrafię wybrać i opisać tylko jednej i odpowiedzieć dokładnie na to pytanie.

7. Co czułeś wychodząc na plan rekonstrukcji w pełnej zbroi rycerskiej?

J.T  : Zazwyczaj wcielałem się w rolę giermka, a mój Ojciec z rolę rycerza . Czułem się jak giermkowie, o których nieraz słyszałem od reżysera. Próbowałem się zachowywać się jak giermek zgodnie

z wcześniej przygotowanym scenariuszem.

8.Utożsamiasz się, czerpiesz inspiracje z jakiegoś sławnego rycerza?

J.T  : Szczerze mówiąc nie zdarza mi się raczej  czerpać inspiracji z średniowiecznych  rycerzy, lecz sądzę, że niektóre z ich wartości, jak honor czy odwaga  są bardzo ciekawe i godne naśladowania

w dzisiejszym ,współczesnym świecie.

9. Słyszałam, że rekonstruktorzy zwiedzają cały kraj, by przeprowadzać rekonstrukcje. Zastanawia mnie, czy również zwiedzacie inne kraje, nie tylko Polskę?

J.T  : Tak,  dotychczas zdarzały  się wyjazdy  organizowane poza granice naszego państwa w celu utożsamienia się dokładniej z miejscem ,w którym odbywa się rekonstrukcja na dany temat .

10.Czy uważasz, że każdy współczesny chłopak mogły być rycerzem-rekonstrukcjonistą? Jakie cechy są potrzebne, by wykonywać ten zawód, dzielić się z innymi swoją pasją?

J.T :  Uważam, że nie każdy ze współczesnych  chłopaków mógłby stać się rekonstruktorem.  Rekonstruowanie średniowiecza wymaga dużej  cierpliwości, zaangażowania ,poświęcenia swojego wolnego czasu  oraz wkładu finansowego z własnej strony.

Dziękuje za rozmowę i udzielenie mi wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Wywiad przeprowadziła: Katarzyna Gawor, uczennica kl.1 FT

Odpowiedzi udzielił : Jakub Tomaka ,rekonstruktor- giermek, uczeń kl. 1FT

Zdjęcia z wydarzenia udostępnił : Dominik Barłóg, uczeń kl. 1FT

9 stycznia 2019

Wycieczka do BWA

W dniu 03.01.2019 uczniowie klasy 1ft, mieli okazję zapoznać się z pokonkursową wystawą zatytułowaną „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba roku 2018”, zorganizowaną przez rzeszowskie Biuro Wystaw Artystycznych. Złożyły się na nią prace artystów Podkarpacia o tematyce poświęconej setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – wśród nich obrazy naszego nauczyciela, pana Andrzeja Rułki.  Wracając do szkoły zajrzeliśmy jeszcze do Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Po wystawie „Rzeszów 1914 – 1919”, młodych adeptów fotografii oprowadziła  pani Barbara Bokota-Tomala, artystka której prace mogliśmy wcześniej podziwiać w BWA.  Spotkanie ze sztuką było dla młodzieży prawdziwą ucztą duchową.

7 stycznia 2019

VII Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej

Wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom dziękujemy za odwiedzenie Naszego Stoiska. Zapraszamy do szkoły podczas Dni Otwartych – wkrótce informacja o ich terminie.

27 listopada 2018

#KOMÓRKOMANIA – Ty też uratuj komuś życie

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji #Komórkomania skierowanej do młodych ludzi, którzy zaczynają swoje dorosłe życie i chcieliby zarejestrować się jako potencjalni dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych.

Oczywiście zachęcamy do udziału wszystkie osoby w wieku 18-55 lat, nauczycieli, rodziców, znajomych.

Akcja rejestracyjna odbędzie się w budynku naszej szkoły przy ulicy: Wincentego Pola 1 w dniach: środa, czwartek od 9:00 do 12:30 oraz w piątek od 8:30 do 11:00.

Więcej o akcji https://www.dkms.pl/pl/szkola

Zapraszamy wszystkich chętnych.

13 listopada 2018

Literatura XIX wieku – inspiracje

Uczniowie klasy 3 FT w dniu 31 października 2018r. wraz z nauczycielem polonistą i nauczycielem bibliotekarzem przygotowali niezwykłe spotkanie z  literaturą. Jego celem było przedstawienie uczniowskich inspiracji literaturą i kulturą XIX. Grupa teatralna: Paulina Kopeć, Monika Wolańska,  Patrycja Czop, Jakub Pazin, Artur Dmitrowski wystawiła fragmenty II cz. ,,Dziadów”- wprowadzając widzów w nastrój tajemniczości i zadumy nad tymi, którzy od nas odeszli.

W scenerii kawiarenki artystycznej, przy dźwiękach muzyki Szopena uczniowie wyrażali swoje inspiracje, recytując ,,Sonety krymskie”, Inwokację”, ,,Wielką Improwizację”, fragmenty ,, Pana Tadeusza”, monolog Kordiana, wiersze Norwida , Słowackiego, Asnyka…W rolę mistrza ceremonii wcielił się Marcin Wójcik, który zapowiadał występy swoich kolegów, nawiązywał  do roli literatury w drodze do niepodległości, Święta Zmarłych i ważnego wyjazdu klasy na praktyki do Hiszpanii. Tam jako młodzi artyści będą szukać nowych inspiracji.

6 listopada 2018

Zbiórka krwi, rejestracja dawców szpiku

W załączniku przesyłam plakat i program XXII zbiórki krwi Ognisty Ratownik Gorąca Krew „100 litrów krwi na 100-lecie Niepodległości Polski” i VII rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Zbiórka odbędzie się 10 listopada 2018 r. (sobota) w godz. 8.00 – 14.00 w Głogowie Małopolskim przy Urzędzie Miejskim ul. Rynek 1

Gorąca prośba o rozpowszechnienie informacji wśród Rodziny, strażaków, znajomych i mediach społecznościowych:)

Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Wojewody Podkarpackiego.
Serdecznie zapraszamy.
Ze strażackim pozdrowieniem
Adam Ozimek
OSP Hucisko
602786096