Kategoria: Akcje / wydarzenia kulturalne

19 lutego 2018

Zbieramy dalej … !

Dziękujemy za Wasze dotychczasowe datki. Ale, zbieramy dalej … w tym tygodniu poprosimy Was po raz kolejny o datki na pomoc syryjskim dzieciom. Odłóżcie coś do kieszeni …

19 lutego 2018

Poczta walentynkowa w ZSEn

W ZSEn W WALENTYNKI… LOVE WAS IN THE AIR

Podobno cesarz Klaudiusz II Gocki w III wieku za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego luba pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

Na szczęście tak smutnych powodów do pisania miłosnych liścików nie mają nasi uczniowie 😉

Ku zdziwieniu (bardzo pozytywnemu) opiekunek SU do stojącej w holu szkoły skrzynki poczty walentynkowej miłosne wyznania wrzucali nie tylko gimnazjaliści, ale też uczniowie technikum.

W środę koło południa przedstawiciele SU wcielili się w listonoszy i chodząc od sali do sali dostarczali liściki adresatom. Nauczyciele też dostali po symbolicznym ser duchu od Samorządu.

Walentynek było naprawdę dużo. Niestety, nikt nie wpadł na pomysł zrobienia zdjęć podczas ich wyciąganie ze skrzynki i sortowania na stosiki dla poszczególnych klas :(. Dopiero na końcu ktoś pomyślał, żeby choć te resztki uwiecznić…

 

20 grudnia 2017

Sukces Naszych uczniów podczas XXV Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej 

Nasi uczniowie zdominowali kategorię “fotografia” podczas XXV Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej. Gratulujemy naszym fototechniczkom!.

Grand Prix
Emilia Warzybok – Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie

I Nagroda 
Patrycja Czop – Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie

Wyróżnienia
Aleksandra Ćwikła – Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie
Paulina Kopeć – Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie

Gala wręczenia nagród – galeria zdjęć >>

Grand Prix
Emilia Warzybok

I Nagroda 
Patrycja Czop

10 grudnia 2017

Mikołaj rozdaje uśmiechy i prezenty

Nasi uczniowie wraz z Mikołajem odwiedzili Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 8 w Rzeszowie. Do wszystkich trzech grup przedszkolnych przybył Mikołaj, który radosnym „ho, ho ,ho” witał przejęte maluchy i ich opiekunki.  Pojawił się w towarzystwie uroczych Śnieżynek. Drogę do dzieci,  niecierpliwie oczekujących gości, wskazała pani Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego. Najpierw do tych najmłodszych.  Były wspaniałe prezenty, były piosenki przygotowane specjalnie na tę okazję przez dzieci i ich wychowawczynie, wspólne zdjęcia i dużo, dużo uśmiechu i radości.

2 grudnia 2017

I Ty możesz mieć czerwoną czapkę!

Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji organizowanej przez VI LO w Rzeszowie pod hasłem: I Ty możesz mieć czerwoną czapkę! W Naszej szkole odbyła się kwesta na potrzeby Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy uczennicom VI LO za zaangażowanie w akcję a ofiarodawcom za ich datki.

Galeria zdjęć >>

28 listopada 2017

Akcja “Gwiazdkowa Niespodzianka”

Trwa akcja “Gwiazdkowa niespodzianka”, jeszcze kilka dni zbieramy:

ZABAWKI: maskotki, lalki, samochody, piłeczki, puzzle, gry, itp.

ARTYKUŁY HIGIENICZNE: mydła, szmpony, kremy, pasty i szczoteczki do zębów, grzebienie, itp.

ARTYKUŁY SZKOLNE: mazaki, kredki, pisaki, farbki, itd.

ODZIEŻ: swetry, spodnie, czapki, koszulki, itp.

SŁODYCZE: cukierki, żelki, gumy do żucia, batony, trwałe ciastka

Nie wolno umieszczać:

1. Rzeczy zabrudzonych lub uszkodzonych

2. Przeterminowanych artykułów spożywczych

3. Zabawek militarnych

4. Artykułów mogących ulec rozlaniu

W razie pytań prosimy o kontakt z panią pedagog Iwoną Zajchowską.

24 listopada 2017

Idziemy do Teatru … online!

Teatr on-line

Tak, to nie żarty!!! Uczniowie klas 2ft i 1bt 23.11.2017 uczestniczyli w niezwykłym projekcie koordynowanym przez Telewizję Rzeszów. Za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej, nie opuszczając klas mogli obejrzeć w spektakl,, Wyzwolenie” na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego prosto z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wystawienia tego trudnego dzieła w oryginalnej, współczesnej wizji podjął się reżyser młodego pokolenia Radosław Rychcik.

O odbiorze sztuki może świadczyć fakt, że od podniesienia kurtyny do jej zamknięcia na sali teatru, wśród uczniów panowała absolutna cisza. Reakcje widzów podczas spektaklu można obejrzeć w Aktualnościach TVP Rzeszów z 23.11.2017r., bowiem przez pewien czas podpatrywało nas „oko” telewizyjnej kamery. Ten trudny dramat ,mówiący o patriotyzmie, sztuce, poszukiwaniu własnego ,,ja” w nowoczesnym przekazie podobał się młodym widzom z ENERGETYKA. Czekamy więc na następne propozycje transmisji on-line przedstawień z najlepszych teatrów w Polsce. Temu oryginalnemu spotkaniu z teatrem towarzyszyła wystawa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, zorganizowana przez szkolnego bibliotekarza panią Krystynę Trojnar w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nad tym, aby jakiś złośliwy chochlik nie zakłócił transmisji przedstawienia, czuwał pan Zbigniew Zagrodnik.

Galeria zdjęć na FB >>

22 listopada 2017

„Polecam ci tę książkę …” po raz kolejny

Podczas godziny wychowawczej 07.11.2017 w klasie III CT Kuba przedstawił realizację projektu edukacyjnego „Polecam ci tę książkę”. Jakub opowiedział o pierwszym tomie „Kikou Shoujo wa Kizutsukanai” (z ang. Unbreakable Machine Doll), który sam tłumaczył na język polski, a następnie wrzucał do Internetu, aby inni też mogli go przeczytać. Jest to powieść typu light novel, czyli książka skierowana do nastolatków i młodych dorosłych pisana łatwym i przyjemnym językiem. Uczeń opisał sposób tłumaczenia, jego trudności oraz problemy przy przekładzie na język polski.

Książka opowiada o perypetiach Raishina – młodego lalkarza czyli osoby wykorzystującej magiczną energię do sterowania automatami, maszynami konstruowanymi w różny sposób, czasami nawet przypominającymi ludzi.

Bohater razem z tytułową lalką Yayą wyruszają do akademii Mechanosztuki w Londynie,aby zwyciężyć w Mrocznej Uczcie i zdobyć tytuł Mędrca. Lecz przez pewne wydarzenia zostają wplątani w śledztwo dotyczące seryjnego mordercy Krwiożerczego Cukierka.

Nowelka bardzo przypadła mi do gustu ze względu na świat przedstawiony umieszczony w realiach steampunku i fantasy. Tłumaczenie jej było niezwykle czasochłonne, ale tak czy siak dobrze się przy tym bawiłem.
Jakub S.

 

2 listopada 2017

Rekolekcje dla maturzystów. “W poszukiwaniu męskiego serca”.

PROJEKT MĘSKIE SERCE

To był czas odkrywania w sobie męskiego serca, które zostało stworzone w nas
przez Boga w dzikiej przestrzeni poza rajem. Ja i moich 41 kolegów z klas
maturalnych Zespołu Szkół Energetycznych z Rzeszowa, uczestniczyliśmy w
trzydniowych rekolekcjach w Zaczerniu. Prowadził je ks. Piotr Gnat, który
przygotował idealny projekt dla chłopaków w moim wieku. Nie były to tylko
kazania, czy parę filmików. Ksiądz Piotr skłonił nas do wielu refleksji, również
dzięki prezentacji, zadaniom do wykonania czy pisaniu listu. Nie były to
standardowe szkolne rekolekcje, dzięki nim mogliśmy naprawdę odkryć żywego
Boga w sakramencie pokuty, Eucharystii czy wieczornej adoracji. Zobaczyliśmy,
że Kościół jest nadal atrakcyjny dla nas młodych mężczyzn. Bóg w nasze męskie
serce złożył trzy pragnienia. Jakie? Dowiesz się o tym na rekolekcjach, jeśli na
podobne pojedziesz. Nie pytaj czy warto, sam się o tym przekonasz. W
ćwiczeniach ducha pomagała siostra Ewa Bielecka i pan Andrzej Brud. Naszymi
opiekunami byli księża katecheci ks. Marek Turoń saletyn i ks. Marcin Dunaj.
Dziękujemy Bogu za ten wspaniały czas i szkoda tylko, że te parę dni minęło tak
szybko… Lecz ten czas na pewno zaprocentuje w nas w przyszłości.

uczeń Piotr Marzec