Kategoria: Turystyka

26 sierpnia 2021

Nasi w Hiszpanii – relacja dzień po dniu

Projekt “Robotycznie zagranicznie” gr. 2

Dzień 9

25.08.2021
Dzisiaj zaczęliśmy dzień ze śniadaniem i wyszliśmy na zajęcia z hiszpańskiego. Po godzinie tematu teoretycznego, zaczęła się nasza gra terenowa. Musieliśmy skompletować listę produktów, napisać ich cenę i zrobić im zdjęcie. Musieliśmy się również po hiszpańsku spytać kogoś obcego która jest godzina i wtedy powróciliśmy do nauczyciela i pokazaliśmy mu to. Wszyscy zdali. Zjedliśmy obiad i zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna poszła na ćwiczenia do miejsca gdzie mieliśmy zajęcia z symulacji, a druga poszła z Miguelem do jego miejsca pracy. Tam poznaliśmy mechaniczne i elektryczne połączenia i BHP. Zaczęliśmy od początku, przeszedłszy przez końcówki do robota takie jak chwytaki i głowice malujące, skończywszy na programowaniu prawdziwego 6 osiowego robota Omron. W końcu wróciliśmy po czekaniu na busa, który nie przyjechał na oczekiwaną godzinę i zjedliśmy przepyszną kolację. Wtedy rozeszliśmy się do pokoi i poszliśmy spać. Nic tylko czekać na przyjście następnego dnia!

Dzień 8

24.08.2021
Dziś niedługo po śniadaniu udaliśmy się na lekcje hiszpańskiego, na której uczyliśmy się nazw miesięcy i zawodów. Po obiedzie wyszliśmy na autobus i pojechaliśmy na zajęcia z robotyki gdzie programowaliśmy roboty używane do przenoszenia przedmiotów. Wieczór każdy spędził w swoim gronie odpoczywając po pracowitym dniu.

Dzień 7

23.08.2021
Dzisiaj dzień zaczął się zwyczajnie, przed zajęciami z robotyki każdy udał się na swój zaplanowany czas wolny, po którym na zajęciach uczyliśmy się programować proste czynności robotów. Dzień minął szybko a po zajęciach spędziliśmy razem czas na tarasie.

Dzień 6

22.08.2021
Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od przygotowania śniadania na wyjazd. Po spakowaniu niezbędnych rzeczy i zjedzeniu śniadania pojechaliśmy autokarem do Kadyksu. Zwiedziliśmy najciekawsze miejsca tego miasta, po czym udaliśmy się na plaże. Spędziliśmy tam miło 5 godzin, po czym wypoczęci i opaleni wróciliśmy do autokaru.

Dzień 5

21.08.2021
Dzisiaj mieliśmy dzień wolny który zaczęliśmy od pysznego śniadania, następnie o godzinie 9:45 wyruszyliśmy na zwiedzanie Katedry Najświętszej Marii Panny w Sewilli oraz wyszliśmy na Giralde z której można było podziwiać panoramę Sewilli. Po zwiedzaniu czekał na nas obiad.

Dzień 4

20.08.2021
Dzień standardowo zaczęliśmy od zjedzenia śniadania, po którym udaliśmy się na kolejną lekcję języka hiszpańskiego. Nauczyliśmy się kolorów, państw i narodowości. Po krótkiej przerwie poszliśmy na obiad. O godzinie 14 zebraliśmy się aby udać się na praktyki. Poznaliśmy podstawy działania robotów i przeszliśmy pierwsze wirtualne szkolenie w programowaniu robota. Po powrocie zjedliśmy kolacje i rozpoczęliśmy integrację.

Dzień 3

19.08.2021
Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od pysznego śniadania, a następnie wraz z Panią przewodnik ruszyliśmy na zwiedzanie Sevilli. Pogoda nam dopisała, bo nie było aż tak gorąco. Zobaczyliśmy takie miejsca jak:
– Katedra Najświętszej Maryi Panny (Catedral de Santa Maria de la Sede de Sevilla)
i La GIralda.
– Plac Hiszpański (Plaza Espana)
– Metropol Parasol
Chodziliśmy również pięknymi, hiszpańskim uliczkami.
Zaraz po obiedzie ruszyliśmy na zajęcia z robotyki. Poznaliśmy tam jak narazie same podstawy działania robotów, ale od czegoś trzeba zacząć.

Dzień 2

18.08.2021
Jesteśmy już w Sevilli. Dotarliśmy do miejsca gdzie mieszkamy o 00.30 i zostaliśmy przydzieleni do naszych pokoi po czym zmęczeni po całej podróży poszliśmy spać. Rano wstaliśmy na śniadanie i o 10.30 poszliśmy na lekcje języka hiszpańskiego. Po obiedzie poszliśmy na krótki spacer po Sevilli i wróciliśmy na kolację. Dzisiejszy dzień zakończyliśmy świetna zabawą którą były kajaki.

Dzień 1

17.08.2021
Rozpoczęliśmy naszą podróż do słonecznej Sewilli. Przed wyjazdem wraz z naszymi opiekunami dopełniliśmy w szkole formalności – upewnienie się, że mamy ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasi opiekunowie dali nam wskazówki na bezpieczną podróż oraz opowiedzieli o głównych kwestiach związanych z pobytem w Sewilli.
Wszyscy jesteśmy bardzo podekscytowani co nas czeka w Hiszpanii.
Mamy zaplanowane mnóstwo zajęć oraz atrakcji na które z niecierpliwością czekamy.
O godzinie 13:30 wyjechaliśmy naszym busem z pod naszej szkoły. W drodze lotnisko Jana Pawła II w Krakowie, z którego to mieliśmy wylot samolotem do Hiszpanii, zatrzymaliśmy się na chwilowy postój.
Podróż busem okazała się być bardzo komfortowa oraz bezpieczniejsza.
Na lotnisko dotarliśmy o godzinie 16:15.
Po chwilowym oczekiwaniu przeszliśmy całą procedurę kontrolną związaną z dopuszczeniem nas do samolotu.
O 20:15 wylecieliśmy z lotniska.
Dla wielu z nas był to pierwszy lot samolotem w życiu. Mimo początkowych niepewności, lot był bardzo przyjemny i bezpieczny.
Mimo że dzisiejsza podróż była długa i męcząca, wierzymy, że nasze zajęcia oraz pobyt w tak pięknym kraju zrekompensują nam ten dość męczący dzień.
Więcej o naszych wrażeniach z pobytu w następnych dniach!
12 listopada 2019

Wycieczka zawodowa do Stacji Elektroenergetycznej 400/110 kV w Iskrzyni

W dniu 8 listopada 2019 roku uczniowie klasy 4TB naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do rozdzielni WN/SN w Iskrzyni koło Krosna. Rozdzielnia Iskrzynia rozdziela energię elektryczną na cały region bieszczadzki oraz na Słowację. Ponadto włączona jest do europejskiego systemu energetycznego i w razie potrzeby transferuje energię w inne regiony Europy.

7 listopada 2019

WOJOWNICY W TROSCE! – gra terenowa

W połowie października w Parku Krajobrazowym Czarnorzecko-Strzyżowskim w Kozłówku została zorganizowana gra terenowa. Odbywała się ona w lasach w godzinach od 9:00 do 17:00. Zorganizowało ją 20 studentów, którzy tym projektem zajmują się od czterech lat, pochodzą oni z Ruchu Światło-Życie. Zasady gier komputerowych przenieśli w teren do lasów. W projekcie jest mnóstwo zadań, dyscyplin, artefaktów. W grze o tytule: Wojownicy wzięło udział 60 uczniów z Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie. Gra, podczas której uczestnicy byli podzieleni na 6 grup, wywołała niesamowite emocje i ducha dobrej i zdrowej rywalizacji. Uczniowie nocowali w domu rekolekcyjnym Fundacji Troska, która sfinansowała całość projektu z 1% OPP. Podczas wyjazdu nie zabrakło smacznych posiłków i pięknej pogody! W niedzielę rano uczestnicy wzięli udział we mszy świętej odprawionej w kaplicy na poddaszu przez ks. Piotra Gnata. Na wiosnę czekamy na nowe wydanie gry. Zainteresowanych projektem odsyłamy do strony internetowej: oazowagraterenowa.pl

7 października 2019

Wycieczka w Bieszczady

Wycieczka w Bieszczady 24-25.10.2019

 

Koszt wycieczki: ok. 180 zł.

Obejmuje:

 • przejazd autokarem,
 • nocleg ORW Bystre,
 • zwiedzanie wnętrza zapory w Solinie,
 • zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo – Łowieckiego Knieja w Nowosiółkach,
 • obiad,
 • chata dymna (pieczenie kiełbasy),
 • ubezpieczenie,
 • wejście na szlak i przewodnik – Połonina Wetlińska (Chatka Puchatka).

Każdy uczestnik jest zobowiązany do zabrania ze sobą: legitymacji szkolnej, wygodnych, zimowych butów turystycznych, ubrań na zmianę (stosownie do warunków pogodowych), latarki, klapek, wyżywienia (śniadania, kolacje).

Termin zgłoszeń i ostateczny termin płatności 11.10.2019 (piątek), nauczyciele: Romuald Włodyka, Tomasz Kras

 

1 października 2019

“Grasujemy” w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym

40 Młodych Wilków z Zespołu Szkół Energetycznych z Rzeszowa grasowało u podnóża Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Wataha Wilków zwiedziła schron w Stępinie, gdzie słuchała historii z ust Pana Macieja Piękosia – świetnego przewodnika, później odpoczywała w Fundacji TROSKA.

1 października 2019

W zamyśleniu – 3AT na Starym Cmentarzu w Rzeszowie

Dnia 26 września klasa 3AT nawiedziła rzeszowski Stary Cmentarz by zwiedzić dawne grobowce i nagrobki będące obecnie żywymi pomnikami architektury epoki w której je wykonano. Klasa odnalazła groby spoczywających tam zasłużonych ludzi takich jak Józef Łukasiewicz (ojciec Ignacego Łukasiewicza) czy Jan Marcinkiewicz (powstaniec styczniowy z 1863, radny Rzeszowa) oraz słynną rzeźbę Geniusza Śmierci. Po zakończeniu zwiedzania, klasa w ciszy oddała hołd tym, których już nie ma wśród nas modlitwą za zmarłych.
Jakub Ch. IIIat

26 lutego 2019

Rajd Wiosenny w Beskidy

W dniach 30-31.03.2019 planowany jest wyjazd uczniów szkoły w Beskid Sądecki

Koszt wyjazdu – 90 zł obejmuje:

 • przejazd PKP,
 • nocleg w schronisku na Przehybie,
 • przewodnik,

W programie:

 • przejście trasą: Ryto – Radzejowa – Przehyba – Piwniczna,
 • wieczór przy ognisku lub kominku z gitarą.

Należy zabrać ze sobą:

Plecak, legitymację szkolną, pieniądze, przybory toaletowe, dres, śpiwór, klapki, latarkę, jedzenie, ciepłą odzież (kurtka, czapka, szalik, coś na deszcz), wygodne buty turystyczne, w schroniskowym bufecie można zakupić ciepłe posiłki, wrzątek do własnych kubków jest bezpłatny (wyżywienie we własnym zakresie).

Chętni uczniowie proszeni są o zgłoszenia do nauczyciela
Romualda Włodyki

Termin zgłoszenia grupy i wpłacenia opłaty (90zł) upływa 28.02.2019 (konieczność rezerwacji noclegów w schronisku i wpłacenia zaliczki).

1 lutego 2019

Wycieczka klasy II BT

W dniach 24-26 stycznia 2019 roku klasa II BT Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie wyjechała na wycieczkę do Kozłówka do domu Fundacji Troska. Wyjazd był finansowany w ramach projektu Fundacji PGE. W czwartek uczniowie spędzili miły wieczór na integracji przy kominku. W piątek wzięli udział w rajdzie po Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym. Wieczorem uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach z Panią pedagog Anną Wałach. Opiekunami wycieczki byli: Edyta Mazur i ks. Piotr Gnat. Była to kolejna udana wycieczka do Kozłówka.

27 listopada 2018

Wycieczka 3bt – Kozłówek / Stępina / Odrzykoń

W dniach od 22 do 24 listopada 2018 r. klasa 3bt brała udział w wycieczce do Kozłówka. Uczniowie obejrzeli także bunkier z czasów II wojny światowej w Stępinie, wysłuchali ciekawej opowieści pana przewodnika oraz zobaczyli ruiny zamku w Odrzykoniu.

18 czerwca 2018

Plener fotograficzny w Kozłówku

Dnia 28 maja 2018r. klasa II FT fototechnik wyruszyła do Kozłówka na plener fotograficzny przewidziany w programie nauczania. W pierwszy dzień klasa poszła na zamek “Odrzykoń” oraz na Prządki. Ksiądz Dunaj  był naszym przewodnikiem. Na koniec dnia zorganizowaliśmy ognisko. Na dzień następny część grupy wyruszyła pieszo do Strzyżowa z ks. Dunajem na czele. Jedli zimne lody. W drugą noc odbyła się noc filmowa. Chodziliśmy na wesołe spacery, by robić zadane zadania przez nauczycieli fototechnik. m.in wschód, zdjęcia nocą, zabawa światłem…

Wyżywienie zapewniali sobie uczniowie, gotowali obiady, lecz najbardziej pracował Pan Brud nad posiłkami. Graliśmy w gry planszowe i słowne. Zacieśnialiśmy więzy. Ksiądz Dunaj odprawił 2 msze w kaplicy w których uczniowie brali udział. Powrót odbył się autokarem 30 maja.2018 r.

 

24 kwietnia 2018

Nasi uczniowie w Niemczech – cz.3 relacji

2 tydzień pobytu to kontynuowanie przez uczniów programu praktyki zawodowej.

Nasi uczniowie w swoim wolnym czasie mogą korzystać z różnych atrakcji jakie oferuje tutejszy ośrodek. Na terenie ośrodka funkcjonuje klub, gdzie młodzież ma okazję do zapoznania się z niemal wszystkimi uczestnikami innych projektów, stół do gry w bilarda, gry elektroniczne. Uczniowie mogą i również korzystają z boiska do gry w piłkę nożną, siatkową, badmintona. Nasi uczestnicy pomimo zmęczenia po codziennej pracy chętnie korzystają z tych możliwości.

Pozdrawiamy Wszystkich. Do zobaczenia

 Agnieszka M. i Andrzej K.

Galeria zdjęć >>

16 kwietnia 2018

Nasi uczniowie w Niemczech – cz.1 relacji

Już po raz drugi w ramach projektu ERASMUS+ “Po nowe umiejętności zawodowe i językowe w Saksonii”, wybrani uczniowie klas trzecich technikum (w zawodach technik elektryk, technik elektronik i technik informatyk), po przyjeździe do miejscowości Schkeuditz w Saksonii w Niemczech, rozpoczęli w dniu 09-04-2018 r. swoją praktykę zawodową.

Na praktyce elektroników przyjął Pan Olaf. Uczniowie w czasie swoich zajęć realizują temat dotyczący konstrukcji, budowy i funkcji drukarki trójwymiarowej. Elektrycy pod opieką Pana Arana Louisa wykonują na podstawie dokumentacji technicznej instalacje elektryczne w salach warsztatowych przystosowanych do takich prac. Natomiast grupa informatyków rozpoczęła swoje zajęcia w salach seminaryjnych firmy Vitalis w Lipsku pod okiem pana Martina.

Każdy kolejny dzień jest wypełniony codziennymi sprawami, wśród których najważniejsze są: praktyka zawodowa i program kulturowy.

W pierwszym tygodniu pobytu uczniowie i opiekunowie zwiedzali ciekawe miejsca Lipska, uczyliśmy się korzystać z komunikacji lokalnej – autobusów, kolejki i tramwajów. Aby skorzystać z atrakcji kulturowych jakie oferuje Lipsk (dawna stolica Saksonii), pojechaliśmy razem do miasta na spotkanie z przewodnikiem – panią Kasią, którą poznaliśmy w niedzielę. Zobaczyliśmy najciekawsze obiekty i zabytki Lipska w obrębie starego miasta, między innymi zabytkowe kamienice, Stary Ratusz (Altes Rathaus), Pasaż Specks Hof, Mädler Passage. Imponujący wielkością i nowoczesnością dworzec kolejowy (Hauptbahnhof – Promenaden). Oglądaliśmy również piękną panoramę Lipska z tarasu widokowego na szczycie wieżowca MDR. Zwiedziliśmy również dwa kościoły: kościół św. Mikołaja i kościół św. Tomasza (Thomaskirche) – tutaj przez długie lata pracował Jan Sebastian Bach jako kantor Chóru Św. Tomasza. W kościele znajduje się jego grób, a na placu kościelnym stoi pomnik kompozytora.

Pozdrawiamy całą szkołę. Do następnych informacji

Pani Agnieszka i Pan Andrzej

Galeria zdjęć >>