Kategoria: Turystyka

7 listopada 2017

Wycieczka do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Od kilkunastu lat jesienią gimnazjalni drugoklasiści jadą na wycieczkę do Oświęcimia.
Szczególny to wyjazd. To miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, które powinien odwiedzić każdy człowiek. Oczywiście nasi uczniowie wcześniej, na lekcjach historii, języka polskiego czy godzinie wychowawczej są przygotowywani psychicznie i teoretycznie do tego, z czym przyjdzie im się zetknąć.

30 października o 4.45 rano (to było rano???) pod szkołą na zbiórce stawiło się ponad 100 uczniów i 7 opiekunów. Dwa pełne autokary. Ruszyliśmy. W tym roku pogoda nas nie rozpieszczała. I w czasie jazdy, i już na miejscu, opady deszczu, gradu, a nawet śniegu przeplatały się z pięknym słońcem. Dodatkowo doskwierał silny wiatr.

Dojechaliśmy. Aby dostać się na teren obozu w Oświęcimiu, musieliśmy przejść przez bramki wykrywające metal, następnie zabraliśmy słuchawki i odbiorniki. Tak przygotowani do zwiedzania weszliśmy na teren byłego obozu. Przeszliśmy, jak wszyscy więźniowie w okupacji niemieckiej, jak wszyscy zwiedzający to miejsce przed nami, przez bramę z napisem: „Arbeit macht frei” – „Praca czyni wolnym”. To prawda. Ale nie tam…

Zasłuchani w słowa naszych pań przewodniczek zwiedzaliśmy kolejne budynki, dowiadywaliśmy się jak wyglądało życie w obozie. Przewodniczka mówiła, że wszyscy ludzie, którzy trafili do obozu, myśleli, że jadą do miejsca, gdzie będą mieli zapewnione mieszkanie oraz pracę. Przywozili ze sobą przedmioty codziennego użytku oraz swoje prywatne rzeczy, które później, na terenie obozu, musieli oddać. Z przedmiotów tych utworzono osobne wystawy. Jedna z nich przedstawiała ogromną górę garnków, kolejna tysiące par butów. Dużą przestrzeń zajmowały też podpisane walizki, szczotki, pędzle do golenia, słowem: wszystko, czego ludzie używali w tamtym czasie w życiu codziennym. Zeszliśmy także do piwnic, gdzie poznaliśmy historię św. Maksymiliana Marii Kolbego i Gajowniczka, który wraz z dziewięcioma innymi więźniami został skazany na śmierć głodową. Prosił jednak o łaskę, tłumacząc, że poza obozem ma rodzinę. Ojciec Kolbe postanowił pójść za niego, mówiąc, że on już swoje życie przeżył, a Gajowniczek ma je przed sobą.

Przy ścianie straceń, aby uczcić pamięć ofiar, zapaliliśmy symboliczny znicz. Następnie udaliśmy się do bloku poświęconego historii Żydów w obozie. W jednej z sal, na dużych ekranach wyświetlane były przemówienia nazistów tłumaczone na język polski, angielski i jidysz, stanowiące dowód na to, że planowali oni eksterminację Żydów długo przed rozpoczęciem wojny. W sali obok znajdowała się olbrzymia księga z nazwiskami 4 milionów Żydów – więźniów obozu, których udało się zidentyfikować. Księga ta zrobiła na nas naprawdę ogromne wrażenie.

Przechodząc obok domu komendanta obozu, skierowaliśmy się do budynku będącego w czasie wojny komorą gazową połączoną z krematorium. W komorze gazowej za pomocą gazu o nazwie cyklon B, który początkowo stosowano do tępienia gryzoni, zaczęto masowo zabijać ludzi. Obok, w krematorium, mieściły się duże piece do spalania ciał.

Pierwsza część zwiedzania Auschwitz dobiegła końca i po oddaniu sprzętu udaliśmy się do autokaru.

Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu.

Niestety, niedzielne oberwanie chmury sprawiło, że duża część terenu byłego obozu była zamknięta dla zwiedzających. Zwiedziliśmy drewniane baraki z prymitywnymi pryczami które zajmowali więźniowie, w których dosłownie „hulał wiatr”. Byliśmy w miejscu, gdzie więźniowie spali i jedli, także w miejscu, gdzie, z założenia, mieli dbać o codzienną higienę i zaspokajać zwykłe ludzkie potrzeby fizjologiczne. No właśnie, mieli… W poniedziałkowej, niesprzyjającej aurze, ubrani w ciepłe kurtki, windstoppery, solidne buty, mogliśmy sobie jeszcze dobitniej wyobrazić, jak ciężkie warunki panowały w obozie. Nieludzkie wręcz: wilgoć, brud, zimno, ciasnota, głód.

Praca ponad siły. Eksperymenty medyczne. „Królował” tyfus i inne choroby, a śmierć stała się zjawiskiem tak powszechnym…

Wycieczka do Muzeum Auschwitz – Birkenau uświadomiła nam wymiar ludzkiego
okrucieństwa, a z drugiej strony ukazała ludzi umierających bez prawa do godności. Pokazała, że w obozie wszystko odbywało się na zwielokrotnioną skalę. Tu naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których wymordowali około miliona europejskich Żydów. Na terenie tego obozu zachowały się miejsca pełne ludzkich popiołów i najwięcej pozostałości poobozowych kompleksu Auschwitz.

Ogrom obszaru, prymitywne baraki więźniarskie, ruiny innych obiektów lub pozostałości po nich, kilometry obozowego ogrodzenia i dróg w pełni oddają to czego nie da się wyrazić słowami – bezmiar upodlenia, okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni oraz specyficzną obozową architekturę, która podporządkowana była jednemu celowi – zagładzie ludzi.

Wycieczka ta była ważną lekcją w naszym życiu. Z całą pewnością zapamiętamy ją na długo.

24 czerwca 2017

Energia w Oparówce

W dniach od 20 do 23 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, 22 uczniów z Zespołu Szkół Energetycznych z Rzeszowa pojechało na wyjazd integracyjny do domu Fundacji Troska. Oprócz wypoczynku i grillowania młodzież pracowała przy równaniu terenu wokół domu. (więcej…)

18 czerwca 2017

Wycieczka nauczycieli: Jura Krakowsko – Częstochowska

W dniach 10-11 czerwca nauczyciele Energetyka podziwiali skarby Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Odwiedzili zamki w Mirowie i Bobolicach, przechodząc „po drodze” przez tzw. Skałki Mirowskie. W niedzielę zwiedzali piękny Zamek Ogrodzieniec oraz Dolinę Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym. (więcej…)

15 września 2016

Wyjazd klas I do Tuszowa Narodowego

W tym roku, podobnie jak i w latach poprzednich uczniowie klas I pojechali do Tuszowa Narodowego. Najpierw zwiedzili Bibliotekę i Muzeum poświęcono patronowi szkoły – generałowi Władysławowi Sikorskiemu. Następnie odbyły się otrzęsiny a podczas nich turnieje i konkursy m.in. przeciąganie liny, jedzenie kiełbasy na czas, bieg przez przeszkody, techniczna „wygryzanka” we waflu, rysowanie karykatur wychowawcy, rozgrywki w piłkę nożną. (więcej…)

13 października 2015

Rajd Jesienny 2015

Po raz kolejny ruszyliśmy w góry. Tym razem po Bieszczadach wraz z uczniami 6 LO w Rzeszowie oprowadzał nas pan Marcin Sondej (za co serdecznie dziękujemy!). (więcej…)

28 września 2015

Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy

25 września 2015 roku maturzyści z Diecezji Rzeszowskiej udali się z pielgrzymką do Pani Jasnogórskiej, aby prosić Ją o pomoc w dobrym przygotowaniu się do egzaminów maturalnych. (więcej…)

17 września 2015

Wyjazd integracyjny i otrzęsiny klas I

W dniu 15 września 2015 r. uczniowie klas I wyjechali na wyjazd integracyjny połączony z „żywą lekcją” lekcją historii na temat życia patrona naszej szkoły Władysława Sikorskiego. Pierwszoklasiści wraz z wychowawcami najpierw udali się do Tuszowa Narodowego gdzie w domu, w którym mieszkał Władysław Sikorski zapoznali się z ekspozycją muzealną poświęconą jego życiu. (więcej…)

8 czerwca 2015

Wycieczka szkolna – Tatry 2015

Co roku jedziemy w Tatry (Tatry, Pieniny). W tym roku także odbyła się wycieczka w najwyższe polskie góry. Program dzięki świetnej pogodzie udało się zrealizować w 100%. Podziwialiśmy … (więcej…)

16 marca 2015

Spacerkiem po Rzeszowie

W piątek, 13 marca postanowiliśmy zobaczyć plac budowy nowego mostu im. Tadeusza Mazowieckiego na Wisłoku. Nie przeszkodził, nam w tym – uczniom klasy 1bt i opiekunom – ani chłód ani deszcz. (więcej…)

7 października 2014

Poznajmy się !

Wyjazd integracyjny klas I do Tuszowa Narodowego. 

W dniu 3 października 2014 r. uczniowie klas I wyjechali na wyjazd integracyjny połączony z „żywą lekcją” lekcją historii na temat życia patrona naszej szkoły Władysława Sikorskiego. Pierwszoklasiści wraz z wychowawcami najpierw udali się do Tuszowa Narodowego gdzie w domu, w którym mieszkał Władysław Sikorski zapoznali się z ekspozycją muzealną poświęconą jego życiu. Następnie udali się do ośrodka sportowo – rekreacyjnego gdzie po posileniu się „kiełbaską” z ogniska/lub grilla grali w piłkę nożną, siatkówkę, itd. (więcej…)

21 maja 2014

Wycieczka szkolna 2014: Tatry i Podhale

W dniach 15-17 maja odbyła się kolejna szkolna wycieczka. Tym razem chętni wraz z opiekunami mieli okazję odwiedzić Tatry i Podhale. Niestety, pogoda nam nie sprzyjała. Pomimo wody w butach uśmiechy nie schodziły z naszych ust. Do zobaczenia na szlaku ! (więcej…)

21 października 2013

Rajd Szkolnego Koła Turystycznego

Szkolne Koło Turystyczne Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości – http://www.agrus.pl/ – zaprosiło nas do udziału w organizowanym rajdzie turystycznym. (więcej…)

5 października 2013

Wyjazd integracyjny uczniów klas I

W dniu 3 października 2013 r. uczniowie klas I wyjechali na wyjazd integracyjny połączony z „żywą lekcją” lekcją historii na temat życia patrona naszej szkoły Władysława Sikorskiego. (więcej…)