22 listopada 2017

„Polecam ci tę książkę …” po raz kolejny

Podczas godziny wychowawczej 07.11.2017 w klasie III CT Kuba przedstawił realizację projektu edukacyjnego „Polecam ci tę książkę”. Jakub opowiedział o pierwszym tomie „Kikou Shoujo wa Kizutsukanai” (z ang. Unbreakable Machine Doll), który sam tłumaczył na język polski, a następnie wrzucał do Internetu, aby inni też mogli go przeczytać. Jest to powieść typu light novel, czyli książka skierowana do nastolatków i młodych dorosłych pisana łatwym i przyjemnym językiem. Uczeń opisał sposób tłumaczenia, jego trudności oraz problemy przy przekładzie na język polski.

Książka opowiada o perypetiach Raishina – młodego lalkarza czyli osoby wykorzystującej magiczną energię do sterowania automatami, maszynami konstruowanymi w różny sposób, czasami nawet przypominającymi ludzi.

Bohater razem z tytułową lalką Yayą wyruszają do akademii Mechanosztuki w Londynie,aby zwyciężyć w Mrocznej Uczcie i zdobyć tytuł Mędrca. Lecz przez pewne wydarzenia zostają wplątani w śledztwo dotyczące seryjnego mordercy Krwiożerczego Cukierka.

Nowelka bardzo przypadła mi do gustu ze względu na świat przedstawiony umieszczony w realiach steampunku i fantasy. Tłumaczenie jej było niezwykle czasochłonne, ale tak czy siak dobrze się przy tym bawiłem.
Jakub S.