30 maja 2023

ZSEn na Zjeździe Szkolnych Kół Caritas

17 maja 2023 przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas ZSEn, wzięli udział w Wiosennym Zjeździe Szkolnych Kół Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Spotkanie odbyło się w rzeszowskim Instytucie Teologiczno-Pastoralnym, a jego głównym tematem było przybliżenie wszystkim zebranym historii rodziny Ulmów oraz omówienie ostatnich działań wolontariatu.

Ks. Burda, który jest postulatorem beatyfikacji rodziny z Markowej, w sposób poruszający i rzetelny przedstawił życie Wiktorii, Józefa oraz ich pociech. Podczas jego przemówienia panowała całkowita cisza. Wszyscy, począwszy od uczniów szkół podstawowych po uczniów szkół średnich i ich opiekunów, trwali w milczeniu gdy prelegent wyjawiał kolejne szczegóły z życia przyszłych beatyfikowanych. Opowiadając, wyraźnie zaznaczał, że mimo własnych codziennych trudów, Ulmowie zawsze mieli otwarte serca na tych, którzy potrzebowali pomocy czy schronienia.

Jak wiemy, cała rodzina zginęła śmiercią tragiczną, a powodem była pomoc Żydom, którzy znaleźli u nich schronienie. 24 marca 1944 wpierw rozstrzelano Żydów, następnie Wiktorię i Józefa, a na samym końcu ich dzieci. Dziś wiemy, że Rodzina Ulmów zostanie beatyfikowana 10 września 2023 roku, w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.