8 listopada 2022

Nauczyciele w firmie WAGO Wrocław

W dniu 04.11.2022 przedstawiciele nauczycieli przedmiotów zawodowych w ZSEn na czele z Panem Dyrektorem Zbigniewem Zagrodnikiem mieli przyjemność kompleksowo zwiedzić firmę WAGO Wrocław – zakład nr 1 przy ulicy Pięknej oraz zakład nr 2 przy ulicy Innowacyjnej we Wróblowicach nieopodal Wrocławia.

 

Na początku naszej przygody w WAGO zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez Pana Łukasza Gregorczyka instruktora i przedstawiciela zespołu do spraw szkoleń, oraz Pana Henryka Zieglera – kierownika działu elektrycznego i Pana Romana Kuźniara, którzy przedstawili nam najnowsze produkty i osiągnięcia firmy WAGO.

Odbyliśmy profesjonalne szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii inteligentnego zarzadzania sieciami energetycznymi oraz sieciami dystrybucji energii pochodzącej z OZE, w tym farm fotowoltaicznych czy wiatrowych, ich monitorowania i sterowania przez operatora sieci oraz właściciela – prowadzonego przez Pana Krzysztofa Nosala. Następnie Pan Michał Dudek zapoznał nas z nowoczesną platformą e-learningową „Akademia WAGO” – stworzoną na potrzeby szkoleniowe klientów i użytkowników. Aktualnie na platformie znajdziemy webinary oraz interaktywne szkolenia, które przybliżają wiedzę z zakresu automatyki, techniki połączeniowej oraz interfejsów.

Po części teoretycznej udaliśmy się na szkolenie praktyczne do najnowszego mobilnego centrum szkoleń i promocji wyrobów firmy WAGO czyli „Klementynki”. Szkolenie przeprowadził Piotr Muskała.

Następnie przyszedł czas na zwiedzanie części produkcyjnej zakładu.

Na początku przeszliśmy obowiązkowe szkolenie BHP oraz omówiliśmy zasady poruszania się po zakładzie, w szczególności w części produkcyjnej, otrzymaliśmy również niezbędną odzież ochronną. Podczas zwiedzania oprowadzał nas pan Jacek Antczak – mistrz produkcji oraz wspomniany pan Łukasz Gregorczyk. Zobaczyliśmy na własne oczy mnogość oferty podzespołów firmy WAGO oraz sposoby montażu. Ze względu na specyfikę, precyzję i stopień miniaturyzacji, większość elementów złączy montowana jest ręcznie przez wykfalifikowanych pracowników – przede wszystkim kobiety, które jednak w porównaniu do mężczyzn mają większą precyzję manualną i oczywiście cierpliwość! Odwiedziliśmy w pełni automatyczny magazyn wysokiego składowania, dział napraw i narzędzi, dział kontroli jakości, segregacji i pakowania.

Bardzo dziękujemy za możliwość zwiedzania zakładu, miłą atmosferę podczas szkolenia. Czekamy na wizytę „Klementyny” w 2023 roku i dalszą współpracę.

Artykuł opracowali:

Kasprzyk Tomasz i Kłusek Andrzej