24 września 2021

Węgry 2021 – projekt “Dialog młodzieży”

Podbijamy Węgry

W dniach 16-19 września 2021 roku pięciu uczniów z naszej szkoły wraz z jedną z nauczycielek brało udział w projekcie „Dialog młodzieży” odbywającym się w mieście Nyíregyházie, mieście partnerskim Rzeszowa. Wraz z nami byli tam uczniowie następujących rzeszowskich szkół:

  • Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie
  • VI Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie
  • Zespół Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie

oraz szkoły z Gorlic, Bielska Białej i kilku europejskich państw: Ukrainy, Austrii, Niemiec, Słowacji, Rumunii. No i, oczywiście, gospodarze z Węgier.

Plan spotkania był bardzo napięty. Oprócz dyskusji i integracji młodzieży z różnych krajów, miały być też bardzo oficjalne spotkania. Ale po kolei.

Dzień 1

Rozpoczęła się nasza węgierska przygoda podczas Town-Twinning Meeting, European Dialogue for Young People. Po przyjeździe szybka prezentacja krajów i miast, które biorą udział w projekcie (poznaliśmy: Iserlohn, St. Pölten, Satu Mare, Gorlice, Bielsko Białą, Beherove, Nyiregyhazę). Później obiadokolacja, a po niej nocny City Rally, czyli gra miejska. Podzieleni na grupy wraz z węgierskimi przewodnikami mieliśmy „zaliczyć” kilka miejsc w centrum miasta i znaleźć odpowiedzi na kilka pytań. Liczył się też czas wykonania zadań. Niektóre grupy biegały po mieście kurcgalopkiem i wrócili do hotelu zziajani ale zadowoleni, inni postawili na jakość, a nie na tempo. Wykończeni po długim dniu poszliśmy spać. A na kolejny dzień znów organizatorzy przygotowali dla nas liczne zajęcia i atrakcje…

Dzień 2

Dzień debat tematycznych, rozmów panelowych. Najpierw oficjalne powitanie przez Noémi Ecsedi, przedstawicielkę uczniów z Nyíregyházy i burmistrza miasta, Ferenca Kovácsa, później długie spotkanie online z zastępcą sekretarza ds. młodzieży, panią Zsófią Rácz. Po części oficjalnej rozpoczęła się część robocza. Podzieleni na grupy dyskutowaliśmy z uczestnikami z różnych krajów na tematy ważne dla nas. Dzieliliśmy się opiniami dotyczącymi m.in. problemów społecznych i ekologicznych, sytuacji kryzysowych, które występują w naszych krajach. Zastanawialiśmy się wspólnie, co trzeba zmienić i jaki wpływ możemy mieć na te zmiany my, młodzi. A wieczorem integracja połączona z prezentacją naszych miast oraz degustacja przywiezionych przez uczestników projektu smakołyków. Jó étvágyat.

Była to świetna okazja do integracji międzynarodowej, nawiązania kontaktów z rówieśnikami z różnych europejskich krajów, porozmawiania w języku angielskim. Z radością opowiadaliśmy o Rzeszowie i naszych szkołach.

Dzień 3

Dzień oficjalny. Wzięliśmy udział w otwarciu imprezy TIRPAK FESZTIVAL na terenie skansenu w Sóstó. W wydarzeniu wzięli udział prezydenci, burmistrzowie i merowie miast partnerskich, których młodzi przedstawiciele uczestniczą z nami w “Dialogu Młodzieży”. Przedstawicielem naszego miasta była pani Wiceprezydent Jolanta Kaźmierczak. Mieliśmy możliwość z nią chwilę porozmawiać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. TIRPAK był też okazją do spróbowania lokalnych potraw i wypieków, oglądnięcia tradycyjnych węgierskich tańców, czy przedstawienia teatru lalek. Po powrocie do hotelu podsumowaliśmy to, nad czym pracowaliśmy w grupach poprzedniego dnia. Później odbyły się warsztaty tańców regionalnych pod nazwą Csango folk-dance house. Nasi, Hubert W. i Miłosz, bardzo aktywnie w tym uczestniczyli. A węgierskie tańce są „bardziej męczące niż polskie tańce ludowe” – orzekł Michał, jeden z kolegów z innej szkoły, który od lat tańczy w zespole folklorystycznym. Dużo podskakiwania i tupania. Po kolacji pożegnalna dyskoteka z muzyką z przebojami ze wszystkich krajów, m.in. „belgijką”, „kaczuszkami” oraz limbo dance.

Dzień 4, ostatni

Plan dnia był prosty. Albo park wodny, albo ZOO. Niestety, pogoda się “skiepściła” i opcja pluskania się, opalania i wyścigów na licznych pokręconych zjeżdżalniach odeszła w niebyt. Podjechaliśmy więc do Sóstó, do ogrodu zoologicznego. Po paru godzinach podziwiania zwierząt (a czasem też ubolewania nad losem naszych braci mniejszych zamkniętych w klatkach i wolierach), ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Dziękujemy uczniom z ZS Gospodarczych, ZS nr 2, IV LO i VI LO z Rzeszowa za wspólnie spędzony w tej podróży czas, a nauczycielom z ww. szkół za czujną opiekę  i miłą atmosferę! Do zobaczenia na kolejnych wyjazdach!

Relacja dzień po dniu …

Dzień 4

Dzień 3

Dzień 2

Dzień 1