Uczniowie 1 CT i 3 CT kierunku „technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej” uczestniczyli
w warsztatach nt. „Rola Elektrociepłowni w systemie ciepłowniczym miasta na przykładzie PGE EC S.A. Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie”. Zajęcia odbyły się dzięki uprzejmości Zarządu PGE Energia Ciepła Rzeszów oraz ogromnemu zaangażowaniu Pana Dyrektora Grzegorza Pelczara, który przygotował bardzo ciekawy program i oprowadzał nas podczas zwiedzania zakładu.
Na wstępie przeszliśmy szkolenie BHP dotyczące przepisów bezpieczeństwa na terenie zakładu. Obejrzeliśmy filmy i animacje dotyczące historii zakładu oraz procesu budowy budynków należących do majątku PGE Energia Ciepła w Rzeszowie. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie energetycznym kraju, roli elektrowni i elektrociepłowni w krajowym systemie dystrybucji energii elektrycznej i ciepła, pozyskiwaniu energii w systemie kogeneracji. Omówiliśmy również roczny cykl pracy elektrociepłowni oraz uwarunkowania systemowe i środowiskowe. Poruszyliśmy szczególnie zagadnienia związane
z edukacją ekologiczną oraz procesem inwestycyjnym, zagospodarowaniem odpadów komunalnych
na terenie miasta Rzeszowa i województwa podkarpackiego.
Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy zakładu i nowoczesnymi systemami wytwarzania
i dystrybucji ciepła i energii elektrycznej w zakładzie PGE EC. W ramach zwiedzania obejrzano pracę urządzeń wytwórczych takich jak: kotły węglowe – rusztowe i pyłowe, bloki gazowo parowy i gazowo silnikowy firmy Rolls Royce oraz Instalacji termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii
– ITPOE, gdzie przeanalizowaliśmy cały proces „spalania” odpadów od momentu przyjazdu śmieciarki, poprzez składowanie odpadów, proces spalania, odzysk energii i utylizację zanieczyszczeń.
Wycieczka była bardzo pouczająca, mogliśmy zaobserwować pracę urządzeń w czasie rzeczywistym,
co dało nam niesamowitą frajdę, wiedzę oraz doświadczenie.
Szczególne podziękowania dla P. Dyrektora Grzegorza Pelczara
Głównego Inżyniera ds. Inwestycji i Rozwoju
Kierownika Wydziału Inwestycji i Rozwoju
oraz jego współpracowników PGE EC w Rzeszowie, którzy nam towarzyszyli podczas zwiedzania.
„ITPOE (Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii)
w Rzeszowie, produkuje ekologiczne ciepło i energię elektryczną dla miasta
i okolic.
Instalacja działająca na terenie Elektrociepłowni w Rzeszowie, należącej do PGE Energii Ciepła, jest ważną częścią systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Rzeszowie, a nowoczesna technologia wykorzystana przy budowie urządzeń doskonale wpisuje się w innowacyjny charakter miasta. Dzięki ITPOE, ciepło i energia są produkowane w ekologiczny i przyjazny dla środowiska sposób, czyli z wykorzystaniem zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów z selektywnej zbiórki, które teraz trafiają na składowisko.
Sprawdzona i bezpieczna technologia dla Rzeszowa
Instalacja ITPOE powstała z wykorzystaniem bezpiecznej i powszechnie stosowanej w Europie technologii, obecnej już w takich aglomeracjach miejskich, jak Wiedeń, Sztokholm, czy Paryż. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych filtrów ITPOE spełnia najostrzejsze unijne wymagania w zakresie norm ochrony środowiska. W realny sposób wpłynie to na poprawę jakości powietrza w regionie. W przypadku spalarni odpadów obowiązują wymagania znacznie bardziej restrykcyjne niż dla innych obiektów wytwarzających energię. Rozwiązania zastosowane w ITPOE z nawiązką te normy spełniają. Dzięki inwestycji wyprodukowane w ITPOE ciepło zasili miejską sieć, natomiast energia elektryczna zostanie wprowadzona do systemu elektroenergetycznego. Instalacja będzie więc stanowić dla miasta podstawowe źródło zasilania w ciepło i energię elektryczną.
Dzięki budowie ITPOE oraz wieloletniemu programowi modernizacji Elektrociepłowni Rzeszów mieszkańcy tego miasta mogą liczyć na wieloletnie bezpieczeństwo dostaw ciepła wytwarzanego w wysokosprawnej kogeneracji, czyli procesie, w którym powstają dwa „produkty”: prąd i ciepło. Zwiększające się możliwości wytwarzania ekologicznego ciepła doskonale wpisują się w „Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Rzeszowa” z maja 2015 r. Ciepło płynące z miejskiej sieci ciepłowniczej określono w nim jako najefektywniejsze pod względem ekologicznym.”
Fragment pochodzi: https://pgeenergiaciepla.pl/spolki-i-oddzialy/Instalacja-Termicznego-Przetwarzania-z-Odzyskiem-Energii/Instalacja-Termicznego-Przetwarzania-z-Odzyskiem-Energii-ITPOE
Artykuł przygotował: Tomasz Kasprzyk nauczyciel ZSEn
– Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej