17 listopada 2022

Szkolenie nauczycieli: szkolenie pt. “Eksploatacja instalacji elektrycznych zasilających urządzenia oparte na odnawialnych źródłach energii cz. II”

W dniach 27-28.11.2022 dzięki uprzejmości firmy Viessmann Polska grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych gościła w Mysłowicach, gdzie odbyła szkolenie pt. “Eksploatacja instalacji elektrycznych zasilających urządzenia oparte na odnawialnych źródłach energii cz. II”.

Jest to kontynuacja rozpoczętego 3 lata temu szkolenia nauczycieli w firmach z branży elektrycznej i OZE. Na szkoleniu pogłębialiśmy wiedzę i umiejętności dotyczących: działania, montażu i eksploatacji nowoczesnych urządzeń grzewczych lub chłodniczych opartych o odnawialne źródła energii. W szczególności analizowaliśmy przyłączenie takich urządzeń do sieci elektrycznej. Ich zapotrzebowaniem na energię elektryczną oraz bezpieczeństwem pracy samego urządzenia jak i sieci elektrycznej. Tym razem zajęliśmy się kompleksowo podłączeniem i uruchomieniem pompy ciepła oraz systemu rekuperacji i wentylacji. Gdy jednostki były zamontowane – przeanalizowaliśmy procedurę uruchomienia urządzeń. Na działającym urządzeniu symulowaliśmy możliwe usterki i diagnozowaliśmy ich powstawanie oraz procedurę usuwania błędów. Testowaliśmy sprawność i bezpieczeństwo pracy oraz wymagania dla przyłączy elektrycznych zasilających poszczególne urządzenia.

Dodatkowo dzięki uprzejmości prowadzącego szkolenie omówiliśmy budowę i działanie kondensacyjnego kotła gazowego. Rozmontowaliśmy go na części pierwsze poznając najmniejsze detale a następnie ponownie poskładaliśmy w całość i uruchomiliśmy – udało się, działa i nic nie wybuchło! Oczywiście sprawdziliśmy działanie i parametry urządzenia – pod czujnym okiem instruktora – pozytywnie przeszliśmy test montażowy i kocioł został dopuszczony do pracy. Wszystkie prace szkoleniowe odbywaliśmy w specjalnej kotłowni szkoleniowej firmy Viessmann, wyposażonej w najnowocześniejsze urządzenia z branży OZE oraz systemy instalacyjne oraz bezpieczeństwa.

Dziękujemy serdecznie Firmie Viessmann Polska oddział Mysłowice oraz Panu Szymonowi Strzelczykowi za ciepłe przyjęcie i profesjonalne przeszkolenie nas, oraz za przekazane materiały szkoleniowe i promocyjne o tematyce OZE. Liczymy na Państwa dalszą współpracę z naszą szkołą.

Artykuł przygotował:

Tomasz Kasprzyk