16 listopada 2022

Dzień Czystego Powietrza w ZSEn

Jako szkoła – uczestniczymy w projekcie eduESA. Na naszym budynku zainstalowano stację do pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Dzięki temu możemy obserwować jakoś powietrza w naszej najbliższej okolicy.

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt, który angażuje nauczycieli i uczniów w walce o wspólną sprawę, jaką jest czyste powietrze. Wspólną, bo wszyscy potrzebujmy powietrza, aby żyć, zdrowo się rozwijać, realizować swoje pasje.

Razem zadbamy o naszą przyszłość!

Z okazji Dnia Czystego Powietrza we współpracy z eduESA przygotowaliśmy specjalny zestaw różnorodnych materiałów – oraz przeprowadziliśmy zajęcia o tematyce ochrony zdrowia ze względu na zanieczyszczenie powietrza smogiem.

Już od kilkunastu lat 14 listopada świętujemy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. Akurat w chłodny jesienny dzień, kiedy palimy w piecach i wskaźniki zanieczyszczenia powietrza w wielu miejscach kraju są mocno alarmujące…

To tylko pozorny paradoks, bo to święto – to doskonała okazja, by przemyśleć, co jeszcze teraz, dziś, każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza.

W naszej szkole przeprowadziliśmy lekcję o tematyce: „Smog jako zagrożenie dla naszego zdrowia”

Link do mapy z czujnikami smogu: https://esa.nask.pl/

Link animacja: https://youtu.be/0SOXeOOouJg

Link sztuczne płuco: https://youtu.be/Ibpo1TRh1Bw

Link doświadczenie odkurzacz: https://youtu.be/ppId3ecOlzU