20 listopada 2017

“Cichociemni” spotkanie z Maciejem Rędziniakiem z IPN

Cichociemni – Było ich tylko 316…

Jednym z zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest współpraca biblioteki szkolnej  z biblioteką publiczną. Pracownik najbliższej nam biblioteki, pani Krystyna Maczuga zaproponowała  spotkanie z panem Maciejem Rędziniakiem z IPN.

W dniu 14.11.2017r. uczestniczyła w nim grupa uczniów z klas pierwszych i drugich technikum. Najpierw młodzież miała możliwość dowiedzieć się, kiedy i w jakim celu powstał Instytut Pamięci Narodowej , czym się obecnie zajmuje ta instytucja i z jakich działów się składa.

Następnie, prowadzący, w niezwykle interesujący sposób przybliżył zebranym  zasadniczy temat spotkania kwestię Cichociemnych – 316 spadochroniarzy AK, jednej z najbardziej elitarnych grup żołnierzy II wojny światowej, osadzając ją w szerokim kontekście historycznym. Uczniowie mogli zobaczyć wiele ciekawych zdjęć archiwalnych, głównie z okresu wojny.

Wszyscy mieli możliwość stawiania pytań. Ciekawa prelekcja umożliwiła poszerzenie wiedzy historycznej i zachęciła do kolejnych spotkań z przedstawicielami IPN.

Na zainteresowanych tematem , w bibliotece szkolnej czekają książki m.in. Kacpra Śledzińskiego „Cichociemni. Elita polskiej dywersji’

Relację ze spotkania można będzie też zobaczyć na stronie WWiMBP w Rzeszowie.