3 listopada 2017

Polecam Ci tę książkę! Lekcja z literaturą w 3bt.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy 3bt: Dominik Głodowski, Bartosz Krakowiak i Michał Witalec na godzinie z wychowawcą 24.10.2017 rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego „Polecam ci tę książkę”. Bartosz Krakowiak – zafascynowany  serią „Baśniobór” Brandona Mulla – zaprosił do świata fantasy. Dominik Głodowski  polecał książkę „Trening życia” motywującą do zdrowego stylu życia. Michał Witalec wniósł książką Harlana Cobena „Klinika śmierci” pierwiastek  tajemnicy i zagadki kryminalnej.  Lekcja zachęciła innych uczniów do dalszej realizacji tego projektu. Efektem było też wypożyczenie jednego z polecanych tytułów.


Baśniobór

Książka opowiada o dwojgu rodzeństwu Kendrze i Seth’cie  którzy mają spędzić wakacje u dziadków. Nie są oni tym zachwyceni, gdyż dziadek mieszka na odludziu- w głębi lasu. Okazuje się, że staruszek nie jest przeciętnym starcem i pełni bardzo ważną rolę. Jest on strażnikiem baśniowej krainy- Baśnioboru. Jest to miejsce, którego przez wieki szukały różne czarodziejskie istoty takie jak wiedźmy czy centaury i żyły tam według pradawnych reguł.  Dzieci jednakże nie mają zamiaru słuchać  dziadka,  który wyraźnie zabronił im zapuszczać się do lasu. Nie przestrzegając tej reguły uwalniają nieznane im złe siły.  By ratować dom, rodzinę, Baśniobór,  czy nawet cały świat muszą zmierzyć się z przeciwnościami losu i przebudzonym złem.

Jest to dopiero początek przygód nastolatków, ich problemów, a także zmaganiami z siłami zła.

Książka bardzo przypadła mi do gustu ponieważ potrafiła mnie bez przerwy zaskakiwać,  a przede wszystkim trzymała  w napięciu.

Bartosz Krakowiak


Klinika śmierci

“Klinika śmierci” to świetny thriller medyczny, którego akcja toczy się wokół tematyki AIDS oraz wynalezienia cudownego leku na tą straszną chorobę.

Akcja dzieje się w latach 80-tych w Stanach Zjednoczonych. Poznajemy dziennikarkę Sarę Lowell i jej męża, koszykarza Michaela Silvermanna. To niezwykle sympatyczna i bardzo mocno związana ze sobą para. Podczas jednego z treningów Michael dostaje ataku bólu brzucha i zostaje przewieziony do szpitala. Sara zwraca się o pomoc do ich wspólnego przyjaciela, Harvey’a Rikera, który prowadzi klinikę zajmującą się badaniami i leczeniem AIDS. Riker jest internistą i epidemiologiem, a poza tym niespecjalnie lubi się z ojcem Sary, również lekarzem. W trakcie badań u Michaela wykryte zostaje zapalnie wątroby oraz…..AIDS. To szok dla wszystkich!
W międzyczasie samobójstwo popełnia wspólnik Rikera, również epidemiolog dr Grey, a kilku pacjentów kliniki zostaje brutalnie zamordowanych. Do akcji wkracza znajomy Sary, policjant, Max.

Okazuje się, że pomiędzy kliniką a zabójstwami jest  ścisłe powiązanie. Wkrótce Michael zostaje porwany, a kilka kolejnych osób traci życie.

Jaki związek mają badania nad cudownym lekiem na AIDS a tajemniczymi zgonami? Czy Michael zostanie odnaleziony? Kto okaże się zabójcą?

“Klinika śmierci” to wciągająca lektura, która mknie jak burza i zaskakuje zwrotami akcji. Harlan Coben po raz kolejny potrafił mnie zainteresować. Lubię jego sposób pisania i kreowania bohaterów. Fabuła jest świetnie skonstruowana, a zakończenie zaskakuje. Oczywiście są i wątki nie do końca przemyślane, które burzą całość (np. odprawa na lotnisku),  jednak patrząc, że Coben pisał ją jako dwudziestokilkulatek potrafię mu to wybaczyć, bo już wtedy wiedział jak zaintrygować czytelnika. Książka jest  napisana ciekawym językiem i jest bardzo dynamiczna. Wątek goni za wątkiem i chwilami trzeba mocno się skupić, aby się nie pogubić – ale ja to uwielbiam. Ponadto ciekawa okładka i spora czcionka sprawiają, że książkę przyjemnie się czyta.
Polecam wszystkim wielbicielom, nie tylko twórczości Harlana Cobena, ale po prostu świetnych thrillerów !

Michał Witalec