30 kwietnia 2023

Wycieczka 4es do Pragi

Słoneczna, zabytkowa, piękna Praga stała się celem wycieczki klasy 4es, która odbyła się 19- 21. kwietnia 2023r. Zapragnęliśmy zwiedzić jej najcenniejsze zabytki, ciekawe miejsca, słynące z unikatowych w Europie kolekcji muzea, poczuć klimat stolicy Czech, poznać jej kulturę i poczuć rytm tego miasta.

Najważniejszym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie 19 kwietnia bieżącego roku Josefova, czyli żydowskiej dzielnicy Pragi, gdzie znajdują się Muzeum Żydowskie ,Stary Cmentarz Żydowski oraz przepiękna Synagoga Hiszpańska. W tym dniu przypadała 80 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim dlatego postanowiliśmy oddać hałd i cześć walczącym Żydom , zostawiając w muzeum , na cmentarzu , wycięte z papieru żonkile , symbol walczącego getta , by” łączyła Nas pamięć” o tym ważnym wydarzeniu. Był to dla Nas bardzo poruszający, ale i znaczący moment, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Odwiedziliśmy również Stare miasto, Hradczany i Petrin, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Pragi, i snuć plany na kolejną niezapomnianą wycieczkę …