30 listopada 2022

“Energetyk szkoli się u Viessmanna”

W dniu 18.11.2022 dzięki uprzejmości firmy Viessmann Polska oddział Mysłowice oraz Panu Szymonowi Strzelczykowi, przeprowadzone zostało branżowe szkolenie dla naszych uczniów pt.: „Budowa, użytkowanie i serwisowanie nowoczesnych urządzeń grzewczych firmy Viessmann”

W szkoleniu brali udział opiekunowie Dorota Malicka i Tomasz Kasprzyk oraz uczniowie klas 2 CT, 4 CG, 4 CS oraz 4 DG, czyli nasi specjaliści od OZE i elektronicy.

Wyruszyliśmy bardzo wcześnie rano, aby punktualnie o godz. 9:00 rozpocząć zajęcia. Spotkaliśmy się na sali wykładowej, aby podszlifować teorie i zaplanować wszystkie prace związane z użytkowaniem takich urządzeń jak pompa ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy oraz system wentylacji i rekuperacji. Prowadzący szkolenie Pan Szymon zadawał trudne pytania związane z montażem, użytkowaniem i serwisowaniem urządzeń i systemów OZE. Był pod wrażeniem zaangażowania uczniów i wiedzy z zakresu urządzeń grzewczych i tu zacytuję jego słowa „…grupa uczniów była naprawdę na wysokim poziomie, a szkolenia z takimi grupami to czysta przyjemność…”. Po zakończeniu wykładów nadszedł czas na podsumowanie wiedzy. Uczniowie pisali test z wiadomości omawianych na szkoleniu w formie elektronicznej na platformie Quizziz. Podczas testu była szalona rywalizacja – każdy chciał zdobyć cenne nagrody przygotowane przez Pana Szymona. A były to firmowe: czapki zimowe, narzędzia multitool, kubki termiczne, metrówki składane, smycze, długopisy, torby na zakupy itp.

Po części teoretycznej nadszedł czas na ciężką pracę. Udaliśmy się do pobliskiej specjalistycznej kotłowni szkoleniowej, gdzie pod czujnym okiem Pana Szymona omawialiśmy pracę pomy ciepła, kondensacyjnego kotła gazowego oraz rekuperatora. Każde z urządzeń zostało przez nas zdemontowane. Poznaliśmy budowę wewnętrzną i poszczególne elementy składowe tych urządzeń. Następnie dokonaliśmy procedury uruchomienia i sprawdzenia pod względem bezpiecznej i prawidłowej pracy urządzenia. Dokonywaliśmy pomiarów instalacji oraz usuwania usterek i błędów. Wszyscy byli zaangażowani i chętni do pracy. Każdy znalazł coś ciekawego ze swojej branży. Elektronikom szczególnie spodobał się system szkoleniowy – mobilnej platformy sterownika oraz sterowanie i serwisowanie urządzeń poprzez system zdalny i aplikacje serwisowe.

Podczas przerwy otrzymaliśmy mega posiłek – na życzenie, była to pyszna pizza (aż 14 opakowań!) Wszystkim bardzo smakowało, ale czas uciekał bardzo szybko. Po posiłku udaliśmy się znów do sali wykładowej na podsumowanie pracowitego dnia. Otrzymaliśmy dyplomy za udział w szkoleniu oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Po godzinie 18:30 powróciliśmy do Rzeszowa. Dzięki szkoleniu, wzbogaciliśmy się w dodatkową wiedzę i nabyliśmy umiejętności w pracy instalatora i serwisanta urządzeń OZE.

Bardzo dziękujemy Panu Szymonowi oraz firmie Viessmann Polska za możliwość uczestnictwa w szkoleniu oraz za wsparcie finansowe i przekazane nagrody. Uczniowie z chęcią powróciliby jeszcze raz do firmy Viessmann – Mysłowice.

DZIĘKUJEMY i liczymy na dalszą współpracę…

Artykuł przygotował:
Tomasz Kasprzyk