15 listopada 2021

Sprzątanie terenów zielonych nad Wisłokiem

Informacja prasowa organizatora – firmy PGE Energia: Ciepła


Rzeszów, 16 listopada  2021 r. 

Pracownicy PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie wraz z młodzieżą szkolną posprzątali teren rezerwatu Lisia Góra   

O każdej porze roku rzeszowski rezerwat Lisia Góra przyciąga mieszkańców. Jest to teren położony w południowej części miasta, nad rzeką Wisłok. Lisia Góra to obszar o unikalnych walorach przyrodniczych, będący miejscem spotkań i wypoczynku społeczności miasta oraz turystów.   

Rezerwat to teren o powierzchni 8,11 ha, który powstał w 1998 r. Stał się on miejscem rekreacji oraz odpoczynku dla mieszkańców i turystów.  Można tutaj pospacerować, pojeździć rowerem a w sezonie letnim wypożyczyć kajak lub rowerek wodny. W miejscach do tego wyznaczonych jest możliwość rozpalenia ogniska bądź grila, są ławki, plac zabaw, sezonowo działające kawiarnie a nawet pole do mini-golfa. Mieszkańcy oraz turyści chętnie korzystają z dobrodziejstw rezerwatu. Niestety pokłosiem tego są często porozrzucane odpady oraz dzikie wysypiska śmieci w lesie.    

W listopadową środę pracownicy elektrociepłowni w ramach akcji sprzątania terenów zielonych podjęli wyzwanie polegające na wysprzątaniu rezerwatu oraz otaczającego go parku. Do akacji zaprosiliśmy młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły. Wczesną porą na miejsce zbiórki   przybyło ok. 40-tu uczniów wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół Energetycznych im. gen. Władysława Sikorskiego. Dzięki wsparciu akcji przez MPGK, byliśmy wyposażeni w worki na śmieci, chwytaki oraz rękawiczki. Nasi pracownicy wraz z młodzieżą szkolną chętnie ruszyli do porządkowania terenów nad Wisłokiem.   

– PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie od lat prowadzi szereg działań i projektów, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego i polskiej przyrody. Nasi pracownicy mają własne pomysły na pomaganie, chętnie angażują się w działania dobroczynne i starają się reagować na aktualne potrzeby otoczenia. Akcje takie jak sprzątanie Rezerwatu Lisia Góra pozwalają na lepszą integrację i zacieśnienie więzi z lokalną społecznością a także pomiędzy pracownikami – mówi Paweł Majewski, Dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.  

Pracownicy rzeszowskiej elektrociepłowni wraz z uczniami zbierali śmieci w północnej części rezerwatu, w którego skład wchodzą zbiory drzew, krzewów, półkrzewów i krzewinek. Występuje tu największe skupisko dorodnych okazów dębu szypułkowego W rezerwacie można spotkać takie zbiorowiska roślinne, jak: grąd niski kokoryczowy, grąd wilgotny, łęg wiązowo-jesionowy. Rosną tu trzy gatunki górskie oraz siedem objętych ochroną gatunkową. Z roślin chronionych rosną: barwinek pospolity, bluszcz pospolity, centuria pospolita, kopytnik pospolity, pierwiosnka lekarska oraz krzewy: kalina koralowa i kruszyna pospolita. Fauna reprezentowana jest m.in. przez 176 gatunków ptaków. W okresie zimowym teren rezerwatu stanowi miejsce noclegowe bardzo licznych stad gawronów przylatujących z krajów skandynawskich na przezimowanie. Z płazów dość pospolicie występują: żaba trawna i moczarowa, ropucha zwyczajna, szara i zielona. Gady reprezentują: jaszczurka zwinka i – od kilku lat – zaskroniec zwyczajny. 

 Dziękuję firmie PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie za włączenie uczniów Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie w działaniach pn. „PGE Prowadzimy w zielonej zmianie”. Inicjatywa sprzątania terenów zielonych, wiąże się z innymi działaniami ekologicznymi, które prowadzi nasza szkoła. Angażowanie uczniów w działania proekologiczne zwiększa świadomość młodzieży na temat ochrony środowiska, segregacji odpadów oraz ich prawidłowego gospodarowania.  Globalny wpływ człowieka na środowisko naturalne, jest sumą działań wszystkich ludzi, w tym także społeczności naszej szkoły i każdego z nas. Dlatego ważna jest dbałość o tereny zielone, znajdujące się w naszym sąsiedztwie, które służą jako miejsce wypoczynku i rekreacji. Uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych bardzo chętnie wzięli udział w tym wydarzeniu i pragną uczestniczyć w tego typu akcjach w przyszłości. – powiedział Zbigniew Zagrodnik, Dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych imienia Władysława Sikorskiego w Rzeszowie.   

Sprzątania Rezerwatu Lisia Góra wpisuje się w szereg projektów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu realizowanych w Grupie PGE. 

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,8 GWt mocy elektrycznej 2,5 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 672 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. 

 

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Dietrich
Biuro Prasowe PGE Energia Ciepła 
606 945 485
biuroprasowe.pgeec@gkpge.pl